Kontrola nad veřejnými sbírkami by měla být větší

Po osmi letech snažení se neziskové organizace pravděpodobně dočkají nových pravidel pro pořádání veřejných sbírek. Poslanci dnes rozhodli, že se změnou zákona o zjednodušení těchto sbírek budou dál zabývat ve sněmovních výborech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Devátý ročník sbírky Světluška | Foto: Filip Jandourek

Má se také zlepšit kontrola toho, jak se s vybranými penězi nakládá. A počítá se také se sankcemi pro ty, kteří by veřejné sbírky chtěli zneužít. Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase schválení předlohy neziskovému sektoru pomůže. Nečas upozornil, že veřejné sbírky jsou ojedinělým finančním zdrojem.

„Cílem předkládané novely je umožnit rozvoj tohoto finančního zdroje, ale zároveň ponechat státní regulaci v míře, která je s ohledem na ochranu dárců nutná a je z hlediska provozovatelů veřejných sbírek výhodná. Aby institut veřejných sbírek nebyl zneužíván a veřejnost neztratila k tomuto fenoménu důvěru,“ vysvětlil Nečas.

Vládní předlohu teď začne projednávat sněmovní rozpočtový výbor. Pavlína Kalousová z Fóra dárců vysvětlila, že novela by měla neziskovým organizacím přinést určité administrativní zjednodušení jejich práce a současně posílit transparentnost všech veřejných sbírek.

„Novela zákona o veřejných sbírkách by si měla došlápnout na ty, kteří by chtěli veřejné sbírky zneužívat. Například se zavádí evidence u prodeje předmětů, to jsou třeba pouliční sbírky s plyšovými zvířátky. Jsou tam i sankce za porušení zákona. Zavedení zákona skutečně pomůže neziskovým organizacím dobře fungovat,“ dodala Kalousová.

Lucie Husárová 1, Zbyněk Zykmund, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme