Závěr kontrolního úřadu: ministerstva 10 let podceňovala hrozby epidemií, nákupy byly chaotické

Když se na počátku loňského roku začal v Číně šířit nový koronavirus, vláda Andeje Babiše (ANO) ubezpečovala veřejnost, že je Česká republika dobře připravena. Závěry prošetření Nejvyššího kontrolního úřadu ale poukazují na opak. „Ministerstvo zdravotnictví významně a dlouhodobě podceňovalo přípravu zdravotnického systému České republiky na epidemie spojené s výskytem vysoce infekčních onemocnění,“ píšou kontroloři v závěrečné zprávě.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 11:57 22. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Nemyslím si, že je něco, co bychom zanedbali, nebo že bychom nebyli připraveni. Prověřoval jsem u dodavatelů roušek, že jich bude dostatek,“ uvedl bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na schůzi sněmovny 28. ledna 2020.

Přemrštěné ceny i nedostatek odborníků. Stát si posvítil na nákupy roušek a respirátorů

Číst článek

Ze závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu, který prověřoval nákupy ochranných pomůcek ze strany ministerstva zdravotnictví a ministerstva vnitra během jarní vlny koronaviru, však nyní vyplývá, že to tak nebylo.

Resort – tehdy vedený Adamem Vojtěchem – navíc reagoval na nedostatek roušek a dalších pomůcek podle kontrolorů se zpožděním. Kontroloři zároveň v úvodu upozorňují, že současná pandemie nemá v české historii obdoby, a resorty tak musely jednat pod tlakem.

„Kontrolní úřad si je vědom, že ve snaze reagovat na bezprecedentní zdravotní hrozbu pro obyvatele České republiky a pracovníky takzvané první linie musely kontrolované osoby velmi rychle reorganizovat své činnosti a služby,“ píše se ve zveřejněném dokumentu.

To by podle kontrolorů nebylo možné bez vysokého pracovního nasazení zaměstnanců obou kontrolovaných ministerstev, které vyzdvihují. Zároveň ale dospěli k jasnému závěru, že resorty nebyly na pandemii připravené.

A právě časovým tlakem nyní argumentuje ministerstvo vnitra v čele s Janem Hamáčkem (ČSSD). Resort podle něj musel nakoupit pomůcky, kterých byl po celém světě nedostatek, co nejrychleji.

„Na trhu s ochrannými pomůckami panovala specifická a velmi napjatá situace. V jednu chvíli nakupoval v Číně celý svět. Nefungovaly standardní mechanismy, docházelo k přeplácení zakázek mezi jednotlivými odběrateli,“ uvedl Hamáček v tiskovém prohlášení. Vnitro se podle něj nákupů vnitro ujalo až potom, kdy „bylo evidentní, že ministerstvo zdravotnictví ani jiná složka státu to není schopná sama zvládnout“.

Exministr Vojtěch to ale odmítl. „Není to tak, že bychom tu situaci nezvládali. Tehdy skutečně byla situace naprosto bezprecedentní,“ reagoval na Hamáčkovo vyjádření. Pro Českou televizi také řekl, že neselhal a že Česko situaci zvládlo dobře.

Premiér Andrej Babiš (ANO) pak zdůraznil, že žádný stát nemohl být na takovouto situaci připraven. „Všechny státy světa to podcenily. Nejvyšší kontrolní úřad objevil Ameriku,“ reagoval premiér zprávu kontrolorů. „Pokud přišla pandemie, kterou nikdo neočekával, a všechny státy světa začaly nakupovat ochranné prostředky, tak na to nikdo nemohl být připraven,“ dodal.

Nepřipravené resorty

Ministerstvu zdravotnictví například kontroloři vytýkají, že pandemický plán aktualizovalo naposledy v roce 2011, přestože tak mělo dělat každé dva roky. Vláda navíc v roce 2010 ministerstvu nařídila plány přizpůsobit riziku infekčních onemocnění typu SARS. Ani to však resort nesplnil. Za celých devět let se také nezměnil počet ochranných pomůcek ve Správě státních hmotných rezerv.

„Pandemický plán byl dělán na chřipku, nikoli na nový typ koronaviru, který vykazuje jiné aspekty,“ řekl Vojtěch.

Co víc, resortní pandemické plány ani nepočítaly s nákupem a zásobami ochranných pomůcek pro pandemii velkého rozsahu. „Kontroly v oblasti pandemické připravenosti v posledních letech prakticky neproběhly,“ konstatoval kontrolní úřad.

Cena respirátoru spadla během dne o 616 korun. Projděte si přehled nákupů ministerstev a krajů

Číst článek

„Ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo vnitra v době od 1. 1. 2020 do 31. 8. 2020 uhradily za nákup ochranných pomůcek, zdravotnických prostředků a souvisejících služeb celkem 8,5 miliardy korun,” spočítal úřad.

Současně ale upozorňuje, že ceny obdobného zboží se ve stejném čase výrazně lišily. Na to již vloni v dubnu upozorňoval i server iROZHLAS.cz ve svém velkém srovnání. V polovině března třeba na ministerstvu zdravotnictví objednali respirátory FFP2 za 349 korun za kus, o dva dny později je ministerstvo vnitra sehnalo za 55 korun za kus.

Tím, že ministerstva nakupovala předražené respirátory FFP2, docházelo i k poměrně absurdním situacím. „Jednotkové ceny respirátorů FFP2 mnohdy převyšovaly ceny respirátorů FFP3,“ stojí například ve zprávě.

Rozhovor s Kalou

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu bude v pondělí od 17.05 hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu na stanicích Českého rozhlasu Radiožurnál a Plus. Poslechnout si ho můžete také na webu mujRozhlas.cz.

Nejvyššímu kontrolnímu úřadu se nelíbil ani samotný průběh nákupů a následné přerozdělování pomůcek v Česku. „Úřad zjistil, že organizace nákupů byla chaotická s řadou nedostatků v dokumentaci. Nejvyšší kontrolní úřad spatřuje riziko v neprověření dodavatelů při uzavírání obchodních vztahů. Ministerstva se dopustila chyb, které vyústily ve sjednání pro stát nevýhodných smluvních podmínek, ve velké cenové rozpětí u jednotlivých kategorií zboží a mimo jiné v nedostatky v kvalitě dodaného zboží,“ vytýká.

K podobnému závěru došlo již v listopadu ministerstvo financí, které provedlo prověrku nákupů ochranných pomůcek resortem vedeným Adamem Vojtěchem.

„Z analýzy postupu ministerstva zdravotnictví vyplynula řada dílčích procesních pochybení způsobených zejména časovou tísní, ve které se ministerstvo zdravotnictví v počátcích krizového stavu nacházelo, ale i nedostatkem odborných a organizačních kapacit pro zvládnutí úkolu svěřeného ministerstvu zdravotnictví vládou,“ shrnul již dříve pro iROZHLAS.cz závěry resortní prověrky šéf kanceláře státního tajemníka Miloš Nagy.

Významné rozdíly byly podle zprávy také v distribuci pomůcek v přepočtu na obyvatele mezi jednotlivé kraje.

Ministerstvo zdravotnictví k cenám ochranných pomůcek v pondělní tiskové zprávě uvedlo: „Panovala bezprecedentní situace v obchodování s danými komoditami provázená nejrůznějšími ochranářskými, obchodně politickými, epidemiologickými opatřeními a horečnými nákupními aktivitami všech států.“

Ceny kvůli těmto okolnostem podle resortu mnohanásobně vzrostly na českém i mezinárodním trhu. „Měnily se každým okamžikem, několikrát denně, a to v závislosti na mnoha aspektech, které s ohledem na danou situaci byly zhola nepředvídatelné a bylo zcela nezbytné na ně operativně reagovat,“ popsalo tehdejší situaci ministerstvo.

Nespolupráce týmů ministerstev

Na celé situaci se podle kontrolního úřadu podepsala časová tíseň a nespolupráce dvou na sobě nezávislých týmů, které nakupovaly stejné zboží – nákupčích resortu zdravotnictví a nákupčích resortu vnitra. To vedlo k oslabení pozice státu při vyjednávání o cenách a v konečném důsledku i ke snížení transparentnosti nákupů.

Česko ale podle ministerstva zdravotnictví existence dvou nákupních týmů nijak neoslabila. „Ministerstvo vnitra nakupovalo především v přímo v Číně a zásobovalo kritickou infrastrukturu, pracovníky v sociálních službách a další skupiny obyvatel, zatímco ministerstvo zdravotnictví nakupovalo od jiných dodavatelů, z různých částí světa a zásobovalo zdravotnické pracovníky.“

„Chaos a doslova ‚komerční džungle‘ na počátku pandemie panovaly na celém globálním trhu a jistě ho nezpůsobilo to, že v Česku nakupovaly ochranné pomůcky dva úřady,“ dodalo ministerstvo zdravotnictví.

Nákupy pomůcek

Problematické nákupy zdravotnických pomůcek server iROZHLAS.cz zmapoval v následujících textech:

Výtky mají kontroloři i k dopravě pomůcek z Číny, za kterou Česko zaplatilo 987 milionů korun. „Úřad zjistil nedostatky ve smluvním zajištění úhrady za přepravu zboží do Česka pro nestátní subjekty. Jednalo se o náklady ve výši 81 milionů korun, u nichž Nejvyšší kontrolní úřad upozorňuje na riziko jejich neuhrazení, neboť podmínky úhrady nebyly předem smluvně ošetřeny,“ napsali.

Další problematickou kapitolou je i kvalita dodávaných respirátorů. Kontroloři proto nevynechali ani prověření kvality vzorku dodaných respirátorů, celkem 28,3 milionu kusů. 32 procent z celkového finančního objemu, tedy 8,1 milionu kusů, vyhověly testování kvality.

Přibližně 6,9 milionu respirátorů nebylo vůbec testováno. A konečně, při prvních testech kvality neuspělo 13,3 milionu obličejových masek, tedy téměř 48 %. Ani druhým testem neprošlo 3,7 milionu kusů. Některé pomůcky ministerstvo neotestovalo vůbec.

„Existuje riziko, že zejména příjemci z řad poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb obdrželi ochranné pomůcky, které nevyhověly v testování kvality, aniž by o tomto nedostatku věděli,“ uzavřeli.

Nákupy zdravotnického materiálu během nouzového stavu zabývají také detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Loni v červenci zasahovali u některých dodavatelů ochranných pomůcek a o součinnost požádali také ministerstvo zdravotnictví.

Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, zatím nebyl nikdo obviněn. „Konkrétní úkony trestního řízení není možné v této fázi trestního řízení komentovat. K zahájení trestního stíhání ve věci nedošlo,“ uvedl pro iROZHLAS.cz státní zástupce Ondřej Trčka.

vtk, kso, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme