Kontrola politiků se rozšíří i na krajské zastupitele

Také krajští zastupitelé budou muset oznamovat své vedlejší příjmy. Sněmovna schválila novelu zákona o střetu zájmů, která rozšiřuje okruh funkcionářů s povinností předkládat informace o svých příjmech, nemovitém majetku a působení ve firmách. Dosud měli tuto povinnost jen poslanci, senátoři a ministři.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Oznámení o vedlejších příjmech, darech, majetkových poměrech, podnikání a působení v orgánech firem musí poslanci a členové vlády oznamovat šéfovi Senátu a senátoři předsedovi sněmovny. Mají tudíž dělat to, co dělali dosud. Občané mohou do jejich přiznání nahlížet.

Novela, která povinnost zveřejňovat vedlejší příjmy vztahuje i na zastupitele, má platit od 1. března příštího roku. Starostové a místostarostové, kteří se věnují funkcím naplno, a uvolnění krajští zastupitelé je budou předkládat kontrolním výborům svých obcí, měst a krajů. Stane se to ale jen tehdy, když ji podpoří i Senát a podepíše prezident Václav Klaus.

Uvolnění zastupitelé navíc nebudou moci brát odměny za působení v dozorčích radách a dalších řídích orgánech firem. Novinkou jsou také až třicetitisícové pokuty, které politikům a zastupitelům hrozí, pokud funkcionáři oznámení o majetku nepředloží nebo by bylo nepravdivé. Dosud zákonodárcům a členům vlády žádné sankce nehrozily.

Novelu navrhla skupina koaličních poslanců v čele s Miloslavem Kalou z ČSSD. Její projednávání ve sněmovně nebylo jednoduché. Část poslanců se ji zdráhala podpořit s odůvodněním, že chtějí vyčkat na úplný zákon o střetu zájmů, který má v budoucnu předložit vláda.

Premiér Stanislav Gross je ovšem s přijatou novelou spokojen. "Pokud už tato poslanecká předloha byla předložena, tak je dobře, že byla schválena, protože přísnější pravidla v této oblasti určitě přispějí atmosféře v České republice," řekl Gross.

Podle Davida Ondračky z organizace Transparency International je ale zákon špatný, protože neřeší vynutitelnost. "O tomto verdiktu má rozhodovat zastupitelstvo, kde ten člověk sám sedí. To znamená, že bude fungovat velká kolegialita a k takovému verdiktu nikdy nedojde, tím pádem sankce se asi v žádném případě neudělí," obává se Ondračka.

Transparency International počátkem podzimu uvedla, že míra korupce mezi českými politiky a ve veřejné správě patří mezi nejvyšší ze zemí Evropské unie. Na přípravě zákona o střetu zájmů závisí také záměr šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka vypracovat etický kodex zákonodárce.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme