Kontrola polských potravin dovážených do ČR bude důslednější, dohodli se ministři

O kvalitě potravin dnes v Praze jednali polský ministr zahraničí a rozvoje venkova Stanislaw Kalemba a český ministr zemědělství Petr Bendl. Oba ministři se domluvili, že v boji proti nebezpečným a nekvalitním potravinám začnou Česko a Polsko spolupracovat od nuly.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ministr zemědělství Petr Bendl (vpravo) a polský ministr zemědělství a rozvoje venkova Stanislaw Kalemba

Český ministr zemědělství Petr Bendl (vpravo) a polský ministr zemědělství a rozvoje venkova Stanislaw Kalemba | Zdroj: ČTK

Jak polský tak český ministr zemědělství ocenili, že si mohli příjemné a hlavně nepříjemné věci vyříkat přímo, bez prostředníků a už vůbec ne přes média.

Podle polského ministra zemědělství a rozvoje venkova Stanislava Kalemby jsou polské i české potraviny ve světovém srovnání velice kvalitní a to je základ, ze kterého musí Polsko a Česko při vzájemné spolupráci vycházet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kontrola polských potravin dovážených do Česka, a naopak, bude důslednější. Shodli se na tom český a polský ministr zemědělství . Jejich jednání sledovala redaktorka Věra Masopustová.

Oba ministři se dohodli, že se vztahy na všech úrovních českých i polských dozorových orgánů zintenzivní. Budou si vyměňovat nejen informace a vzorky potravin, ale také začnou se společnými stážemi potravinářských a veterinárních inspektorů.

„Chceme, aby se dnešním dnem datovala jakási nová doba komunikace a zlepšení vztahů v této oblasti v zájmu zákazníka a v zájmu trhu s potravinami. Nemůžeme se smířit s tím, jak situace na trhu dnes vypadá,“ řekl po jednání Bendl.

Ministři se shodli také na tom, že pokud se nějaká závadná potravina najde, a je jedno zda v Polsku nebo Česku, nejprve obě strany provedou nezpochybnitelnou analýzu a až potom oznámí případ médiím.

Poláci hájí své potraviny. Problém prý je, že Češi chtějí jen ty nejlevnější

Číst článek

Základem ale bude podle Bendla předávání informací při výskytu podezřelých potravin. „My potřebujeme zpětnou vazbu. V okamžiku, kdy předáme jakoukoliv informaci o nekvalitě polským dozorovým orgánům, snažíme se Poláky přesvědčit o tom, že pokud nám dají informaci , jak s tím naložili, zda postihli konkrétního viníka, přispěje to k větší důvěře zákazníků v Čechách,“řekl český ministr.

Češi si dlouhodobě stěžují na kvalitu polského zboží a Varšava zase osočuje Prahu, že proti jejich výrobkům vede kampaň se snahou zvýhodnit domácí konkurenci.

Koňské maso | Foto: Reuters

Chargé d'affaires polské ambasády v Praze Marek Minarczuk nezpochybňuje fakta, neměla by se ale zveličovat a zevšeobecňovat:

„Chyby byly ohlášeny polskými médii. Samozřejmě jsou to fakta, ale neměla by se zveličovat a zevšeobecňovat na celkovou kvalitu polských potravin.“

Nový postup obou zemí nepřesvědčil ředitele pro programování a strategie Potravinářské komory Miroslava Kobernu:

„Já o tom moc přesvědčen nejsem. Usnesení je jedna věc a reálná obchodní praxe je něco jiného. Polští výrobci se v Česku pasovali do dodavatelů nejlevnějšího diskontního zboží a tam atak na kvalitu a cenu bude vždycky. Navíc by bylo vhodné, kdyby polská strana začala tím, pokud chce změnit vztahy, že nám konečně dodá seznamy výrobců, kteří sem v minulosti dováželi nebo sem mohli dovážet ne nekvalitní, ale dokonce zdraví ohrožující výrobky.“

Technická sůl v potravinách nebo koňské maso s obsahem zakázaného léku fenylbutazonu - to jsou příklady polských výrobků, které v Česku narazily a našim severním sousedům pokazily pověst.

Některé případy závadných potravin z Polska
Únor 2012 - technická sůl v potravinách
Duben 2012 - závadná vaječná moučka v sucharech
Duben, květen 2012 - kyselina mravenčí v kvašených okurkách a kysaném zelí
Leden 2013 - jed na hlodavce v cukrovinkách
Duben 2013 - zakázaný lék fenylbutazon v koňském mase

Prezident Potravinářské komory Miroslav Toman kritikou nešetřil a řekl, že by dovoz polských výrobků zakázal.

„To, že už je to asi třetí čtvrtý případ, jednou sůl a končí to jedem na krysy. A ta zdůvodnění, že posypová sůl není škodlivá, že jed na krysy nebyl v koncentraci, která uškodí spotřebiteli, tak to mi přijde už úplně děsné. A myslím si, že by s tím české orgány měly něco dělat,“ nechal se slyšet šéf Potravinářské komory.

Členský stát Evropské unie může omezit dovoz zboží z důvodu ochrany veřejného zdraví. Je ale potřeba vždy dokázat přiměřenost takového zákazu.

„Já se obávám, na základě judikatury Soudního dvora Evropské unie, která se v těchto věcech táhne 40 až 50 let nazpět, že právě dokazování přiměřenosti by bylo v tomto případě problematické,“ říká vedoucí Katedry evropského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Michal Tomášek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O polských potravinách mluvili v Radiožurnálu chargé d'affaires polské ambasády Marek Minarczuk, ředitel pro programování a strategie Potravinářské komory Miroslav Koberna a vedoucí Katedry evropského práva Právnické fakulty UK Michal Tomášek

Naopak polští potravináři se chtějí obrátit na Evropskou unii kvůli údajné kampani, která poškozuje jejich výrobky na českém trhu.

„Pokud by se ukázalo, že skutečně došlo k nějaké škodě v souvislosti s tím, co Česká republika tvrdí a hlavně by se dokázalo, že tu byla příčinná souvislost mezi tvrzením České republiky a vznikem nějaké újmy, pak by šance na úspěch byla. Ale záleží na taktice, jakým způsobem bude v této věci Česká republika postupovat,“ dodává Tomášek.

Podvodům podobným skandálu s koninou mají zabránit vysoké pokuty

Číst článek

Dovoz polských potravin do Česka za posledních 12 let vzrostl více než čtyřnásobně. Loni hodnota dovezeného zboží přesáhla rekordních 20 miliard korun. Podíl polských nevyhovujících výrobků byl podle údajů Státní zemědělské a potravinářské inspekce nejvyšší ze všech zemí dovážejících potraviny do České republiky.

Věra Pfeifferová, Michaela Vydrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme