Kontrole sněmovny by měly nově podléhat všechny rozvědky, schválila to vláda
Kabinet dnes podpořil změny v kontrole zpravodajských služeb. Podle schválené novely by dohledu sněmovny měly nově podléhat všechny rozvědky, zaveden má být i druhý stupeň jejich kontroly odvozený od sněmovny a vlády. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
S posílením kontroly zpravodajských služeb počítal Sobotkův kabinet už ve svém programovém prohlášení a podle premiéra tento závazek vyplývá i z koaliční smlouvy.
„Naším cílem je eliminovat rizika zneužití či účelového ovlivňování činnosti zpravodajských služeb, stejně jako zamezit jakýmkoli možným pokusům o politické tlaky vůči těmto službám,“ napsal Sobotka v prohlášení.
Vláda schválila novelu posilující kontrolu zpravodajských služeb. Vznikne zastřešující kontrolní orgán 2.stupně s rozšíř. pravomocemi.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 22. června 2016
Sněmovní komise nyní kontrolují činnost Bezpečnostní informační služby, tedy civilní kontrarozvědky, a Vojenského zpravodajství, což je jednotná armádní zpravodajská služba. Ta se zaměřuje na rozvědnou i kontrarozvědnou práci.
Nově mají poslanci dostat možnost dohlížet i na Úřad pro zahraniční styky a informace, což je civilní rozvědka. Vedle toho má být zřízen i pětičlenný orgán nezávislé kontroly.
„Ten bude složený z důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných osob, jehož kontrole budou podléhat všechny tři výše uvedené existující zpravodajské služby České republiky,“ uvádí se v prohlášení předsedy vlády. Členy má vybírat sněmovna na návrh vlády na dobu pěti let.