Kontrolní úřad kritizoval nemocnici za nákup léků. Sám se ale při jejich počítání zmýlil

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při své práci pochybil. Loni v listopadu kritizoval Fakultní nemocnici Plzeň za nákup jednoho léku až desetkrát dráž. Podle Lidových novin ale samotní pracovníci úřadu zaměnili cenu za ampuli s cenou za balení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Filip Jandourek

Podle NKÚ nakoupila plzeňská nemocnice antibiotikum Amikacin za cenu 820 korun. Nemocnice na Homolce za tentýž lék stejnému dodavateli zaplatila jen 82 korun. Závěr kontrolorů byl, že v Plzni nakoupili desetkrát dráž.

Kontrolní úřad prověřoval zdravotnické registry. Odhalil možné porušení rozpočtové kázně ve výši 27 milionů

Číst článek

Homolka ale lék evidovala podle jednotlivých ampulek a Plzeň podle balení. To obsahovalo deset ampulek, vysvětlují Lidové noviny. Obě nemocnice tedy za antibiotikum zaplatily stejně.

Zmatek vznikl kvůli tomu, že pro vydávání Amikacinu platí přísný systém kontrol. Pacienti dostávají pouze přesně předepsaný počet ampulí. Zároveň se ale přípravek dodává v balení po deseti. Nemocnice na Homolce ale naskladnila každou ampulku zvlášť.

Pracovníky NKÚ pak nejspíš zmátlo to, že ampulky měly stejný evidenční kód přidělený Státním ústavem pro kontrolu léčiv jako celé balení, uvádí deník.

NKÚ se omluvil za to, že ve stejné zprávě označil nákup zdravotnických prostředků v Nemocnici na Homolce skrze dceřinou společnost a bez soutěže za nezákonný. V případě údajně předražených léků ale pochybení nepřiznal.  

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme