Kontroloři objevili při razii na tržnici v Brně padělatelskou dílnu

Falzifikáty zboží za více než 100 milionů korun zabavili inspektoři České obchodní inspekce, celníci a policisté ve dvou brněnských tržnicích v ulici Olomoucká. Při zátahu, který je největší za poslední dobu na jižní Moravě, objevili zároveň i padělatelskou dílnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celník ukazuje falzifikát batohu Addidas | Zdroj: ČTK

Razie v tržnici, která je hermeticky uzavřena, začala včera a pokračovat měla nepřetržitě až do sobotního večera. Podílí se na ní celkem přes 200 lidí.

Kontroloři museli násilím otevřít sklady bezmála poloviny obchodníků, kteří odmítali ukázat své zboží. Objevili obrovské množství plagiátů, jejichž hodnotu odhadují na více než 100 milionů korun. Zabavené zboží zaplnilo již několik kamionů.

Největším úspěchem je ale podle ředitelky brněnského a zlínského inspektorátu České obchodní inspekce Jarmily Vašulková odhalení dílen a dokonalého technického zařízení na výrobu padělaného zboží. Nic podobného se při předchozích kontrolách nepodařilo.

"Na Hatích jsme našli klasické žehličky, kterými se na oděvy přižehlí ochranná známka, ale tady už jsme našli elektronická zařízení, která vyrábí přímo potisky. Netroufám si ani konstatovat, kolik by šlo na takových strojích vyrobit, ale předpokládám, že kapacita elektronických zařízení je vysoká," uvedla Vašulková. Přesnější výsledky kontroly budou podle ní známy v pondělí.

Mezi nejčastěji zabavené zboží patří obuv, textil a galanterie s falešnými logy známých značek. Novinkou jsou padělané motorové pily, sekačky na trávu a elektrická kladiva. "Svým nebývalým rozsahem zadrženého zboží zvažuje celní správa ustanovit nad tržnicemi stálý celní dozor, aby se zamezilo zpětnému navezení padělaného zboží," doplnil mluvčí brněnské celní správy Oto Ploch.

Cizinecká policie také při razii zadržela pět lidí, po jednom z nich pátrala celostátně. Ostatní nebyli schopni prokázat svou totožnost nebo mařili úřední rozhodnutí. Kontroloři navíc odhalili špatné hygienické podmínky v části tržnice, kde se prodávají potraviny. Proto na příští týden plánují zavolat hygieniky a Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci.

V Olomoucké ulici jsou dvě tržnice se stovkami stánků, které slouží jako velkosklady. Nenakupuje v nich veřejnost, ale přímo vietnamští prodejci, kteří zbožím zásobují své stánky v republice. Napodobeniny se v nich vyskytují pravidelně.

Česká obchodní inspekce kontroluje na jižní Moravě pravidelně také stánkaře v asijské tržnici China Town v Hatích na Znojemsku. Před dvěma týdny tam při dvou víkendových raziích zabavila padělky za rekordní částku 24,5 milionu korun.

Martin Hromádka, Kateřina Roszová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme