Kontroloři zajistili v českých skladech tuny podezřelého masa z Německa

Státní veterinární správa objevila více než tři z celkem sedmi tun podezřelého drůbežího masa, které se k nám dostalo z Německa. Podle mluvčího veterinární správy Josefa Dubna se zásilku podařilo zachytit ve velkoskladech, a to v Praze, Středočeském, Olomouckém a Jihomoravském kraji. Ke spotřebitelům se maso nedostalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kontrola masa v Bavorsku | Foto: AFP

O dovozu masa, které může být závadné nebo špatně označené, se Státní veterinární správa dozvěděla prostřednictvím systému rychlého varování v sobotu a podrobnosti obdržela od německých kolegů v pondělí.

Krajské veterinární správy nyní zásilku dohledávají a zatím našly asi tři a čtvrt tuny. Podle Dubna by do konce týdne měl být zabaven i zbytek zásilky. "Maso je pozastavené, je vyšetřované a předpokládáme, že by neměl být problém dohledat zbytek," řekl mluvčí veterinářů.

Testy vzorků, které se podařilo zadržet ve velkoskladech, ukazují, že maso nemusí být vyloženě nebezpečné. "Zatím se ukazuje, že to maso vyloženě závadné není, ale pokud půjde o jakékoliv narušení nebo špatné značení, tak samozřejmě nemůže jít na trh. K lidem se nic nedostalo a předpokládáme, že by ani nemělo," doplnil Duben.

Staré maso ze dvou bavorských podniků se údajně vyváželo do devíti zemí EU včetně Česka. V Německu zatím skandál nabývá nového rozměru. Bavorské úřady totiž prý už měsíce věděly o obchodování s prošlým masem a neinformovaly veřejnost. Čtyřiasedmdesátiletý mnichovský velkoobchodník, v jehož firmě byly v minulých dnech nalezeny desítky tun prošlého a zkaženého masa, se včera oběsil.

Vyšetřování zatím ukázalo, že majitel firmy už v prosinci 2005 měnil etikety na starém mase a označoval je jako čerstvé. V úterý se navíc objevilo další podezřelé maso v podniku v Hesensku. V asijském podniku v Porýní nalezli vyšetřovatelé 136 kilogramů zřejmě prošlého drůbežího masa, které podezřele páchlo a prodejce jej nabízel se slevou. Nyní čelí podezření z podvodu.

Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme