Kontroloři zjistili pochybení za 600 milionů korun

Nedodržování zákona o veřejných zakázkách a nehospodárné nakládání s finančními prostředky z Evropského sociálního fondu zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Jeho zprávou se dnes mělae zabývat koaliční vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS), nakonec ji ale odložila. Podle prezidenta úřadu Františka Dohnala k pochybení mimo jiné vedla snaha vyhnout se kritice za nevyužití evropských peněz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Dohnal

František Dohnal | Foto: NKÚ

František Dohnal vysvětluje: "To samozřejmě vytvářelo politický nebo společenský tlak, aby se co nejvíc peněz čerpalo na jednotlivé projekty. Ve svých důsledcích to mohlo vést k tomu, že polevila určitá ostražitost a pečlivost orgánů, které vybíraly, schvalovaly a kontrolovaly projekty. Tím hlavním pak bylo snažit se o to, aby peněz, které přicházejí z Evropy, se vyčerpalo co nejvíc."

Jak šéf NKÚ František Dohnal dodává, kontroloři zjistili prohřešky v celkové hodnotě přes 600 milionů korun: "Byly to výdaje, které byly zpětně propláceny úřadům práce za činnost, která už byla provedená. Takže evidentně nemohla být vybrána nejlepší nabídka, ale peníze se použily na proplácení už existujících faktur. Nebo to byly záležitosti, které se týkaly přípravy nezaměstnaných na uplatnění na trhu práce. Byly to většinou poměrně velké částky, a to zase hovoří o tom, že ke konci se dávala přednost velkým projektům, aby čerpání bylo co nejvyšší."

Podle premiéra Mirka Topolánka vláda využije závěry Nejvyššího kontrolního úřadu k návrhům legislativních změn: "Osobně bych si přál, aby Nejvyšší kontrolní úřad měl větší pravomoci, než má dnes. Aby zasahoval do i municipální a regionální sféry a mohl kontrolovat nakládání veřejných prostředků tam, kde to doposud není úplně možné."

S prezidentem NKÚ Františkem Dohnalem jsme mluvili v Ranním interview Radiožurnálu. Záznam rozhovoru najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Šéf NKÚ odmítl, že by trestní oznámení mělo poškodit šampionát v Liberci
Česko musí zdokonalit monitoring plateb ze strukturálních fondů EU
NKÚ: V hospodaření se státními penězi chybují prakticky všechna ministerstva
Kontroloři spojení s prověřováním firmy poslance Wolfa mohou vypovídat na policii
Nejvyšší kontrolní úřad kárá špatná rozhodnutí státních úřadů a institucí

Jaroslav Skalický, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme