Kontrolu prověrek ze strany NBÚ provázejí pochybnosti

Kontrola prověrek, kterou od listopadu provádí Národní bezpečnostní úřad, je přinejmenším zvláštní. Vyplývá to z důvěryhodných informací z úřadu, které má Český rozhlas k dispozici. Kontroloři totiž vůbec nezohledňují důvody, kvůli kterým na manipulace s některými prověrkami delší dobu poukazují česká média. Kontrolu navíc provádějí tři dlouholetí pracovníci Národního bezpečnostního úřadu, které v žádném případě nelze považovat za nezávislé a nestranné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní bezpečnostní úřad. | Foto: Národní bezpečnostní úřad

Udivuje to jak sociálně demokratického poslance Miloše Titze, tak jeho kolegu z ODS Ivana Langera. Ten bude kvůli tomu žádat podrobné informace od předsedy vlády Stanislava Grosse.

"Podle mne tento postup, je-li skutečný, pak se jedná o výsměch ze strany Národního bezpečnostního úřadu, pana Mareše a budeme-li přesvědčeni, že přezkum těchto prověrek je neobjektivní, nedůsledný, pak je zcela na místě zřídit vyšetřovací komisi," řekl Langer Radiožurnálu.

Mluvčí NBÚ Aneta Kupková odmítá ke kontrole a jejímu průběhu sdělit podrobnosti. "Na kontrole, respektive na vnitřním auditu bezpečnostních prověrek, se podílí komise, složená ze tří vedoucích pracovníků Národního bezpečnostního úřadu. Členové komise pracují na úřadu již několik let. Ani jeden z nich se na provádění bezpečnostních prověrek fyzických osob nepodílel. Úřad však nevidí důvod, aby tato jména zveřejňoval."

Další informace přinese Radiožurnál v dnešním pořadu Pod kůži krátce po půl jedenácté.

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme