Kontrolujte všechna dovážená vejce a masa, žádají potravináři. Podle veterinární správy to nejde

Potravináři požadují kontrolu veškerého dováženého masa a vajec. Dozorové orgány v některých evropských státech nefungují, řekl v úterý na tiskové konferenci prezident Potravinářské komory Miroslav Toman. Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád závadnost v evropských kontrolách připustil, plošné kontroly v Česku ale podle něj nejsou možné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle kódu na každém vejci poznáte, odkud pochází a zda bylo sneseno v klecovém nebo volném chovu | Foto: Tereza Brázdová | Zdroj: Český rozhlas

„V rámci Evropské unie je to nastaveno tak, že kompetentní orgány mají kontrolovat domácí produkci i produkci, která odchází ze státu, a garantovat, že potraviny jsou nezávadné a kvalitní. Bohužel se tomu tak neděje, ne všude funguje veterinární dozor tak, jak by měl," řekl ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Zmínil Polsko, kde veterinární správa prochází restrukturalizací a lidé se tam podle něj více starají o svoje posty, než o kontrolu. Podle prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana by mohla česká vláda rozhodnout o zákazu dovozů polského zboží do té doby, než tamní veterináři projdou znovu certifikací.

Do Česka se dostaly tuny problematického masa z Brazílie. Část obsahuje salmonelu

Číst článek

Čeští veterináři se snaží kontrolovat dovozy více, plošné kontroly ale nejsou možné, řekl Semerád. Kvůli rychlému obratu zboží není možné zkontrolovat více než 15 procent dovážených potravin. Pro neustálou kontrolu by musela mít veterinární správa až desetkrát tolik zaměstnanců, uvedl.

Toman si postěžoval, že české zboží je kontrolované více než dovozové. „Občas se se ptám, jestli by nebylo pro výrobce lepší otevřít si firmu v Polsku," řekl.

Loni dovozy drůbežího masa a vajec z Polska do Česka vzrostly. Ceny dovozových vajec jsou podle prezidenta Agrární komory Zdeňka Jandejska dumpingové.

Schodek agrárního zahraničního obchodu České republiky se loni prohloubil o 3,3 miliardy korun na 22,6 miliardy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme