Kontroly ani pokuty nepomohly, lidé dál riskují přebíháním přes koleje

Je to půl roku, co správci železnice spustili rozsáhlé kontroly hříšníků, kteří přes zákaz chodí přes koleje. Není divu, protože jen v loňském roce smetl vlak téměř tři stovky lidí, kteří si přes trať zkracovali cestu. Přežil jen každý pátý. Železničáři nakonec od rozsáhlých kontrol s policií upouštějí. Lidé jsou totiž nepoučitelní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koleje na pardubickém nádraží jsou dnes prázdné | Foto: Honza Ptáček

Starší paní v bílém kostýmku spěchá na rychlík do Budějovic a do podchodu se jí zjevně nechce. Důchodkyně s kufrem není na pražském vršovickém nádraží žádnou výjimkou. Zákaz nedodržují ani zaměstnanci drah, kteří mohou do kolejí vstupovat jen když jsou v práci, jinak ne.

Za přecházení kolejí přitom hrozí na místě pokuta až dva tisíce korun. O tom se přesvědčily při kontrolách železničářů a policistů stovky lidí, říká Tomáš Drvota ze Správy železniční dopravní cesty, která se stará o koleje.

„Kontroly probíhaly na základě požadavků z jednotlivých oblastních ředitelství Správy železniční dopravní cesty na různých místech České republiky. Hlavně byly zaměřeny v severních Čechách, jižních, středních Čechách, ale také na severní Moravě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Sehnoutky o neukázněných lidech přecházejících koleje v Ranním Radiožurnálu

Jenže ani přes hrozbu vysokých pokut se nic nezměnilo.

„Můžeme říci, že lidé jsou opravdu nepoučitelní a i když vědí, že vlak nedokáže zastavit na velmi krátkou vzdálenost, tak opravdu hodně riskují a přecházejí přes koleje tam, kde je to velmi nebezpečné,“ dodává Tomáš Drvota.

To ostatně dokládají i statistiky. Kontroly neměly na snížení počtu mrtvých nebo zraněných prakticky žádný vliv.

„Bohužel z dostupných informací nám vyplývá, že kontroly a pokutování za přecházení kolejí se nijak nepromítly do počtu mrtvých a zraněných na železnici,“ potvrzuje Tomáš Drvota ze Správy železniční dopravní cesty.

„Jsou to podobná čísla jako v předchozích pololetích. Vlaky v letošním prvním pololetí srazily celkem 125 osob, z toho 93 osob zahynulo a 32 lidí bylo zraněno,“ upozorňuje náměstek šéfa Drážní inspekce Jan Kučera.

Správci železnic ale chtějí s policisty v kontrolách pokračovat, i když v menším rozsahu. Jen už nepůjde o předem plánované akce, ale železničáři mají volat policisty na problematická místa sami podle potřeby.

Petr Sehnoutka, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme