Kontroly masa asi budou hradit jeho dovozci

Kontroly masa na výskyt dioxinů v Česku pokračují. Vláda chce navíc v nejbližších dnech vyhláškou zavést, aby byly tyto testy povinné. A aby je na své náklady prováděli dovozci masa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maso | Foto: Tomáš Adamec

„V tuto chvíli diskutujeme na téma, že by povinnost dělat a platit tyto vzorky měli importéři. Jako novinka je, že by měli tuto povinnost předložit certifikované měření ještě před uvedením na trh,“ vysvětlil ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontrolách masa mluvil na Rádiu Česko Miroslav Koberna, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory ČR

S tím souhlasí i Miroslav Koberna, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory ČR: „Já si myslím, že je potřeba, aby dovozci garantovali českému spotřebiteli, že jejich výrobky neobsahují dioxiny, protože jedno vyšetření na dioxiny stojí až 25 tisíc korun. Já si myslím, že by dovozci měli sami garantovat a dělat si vyšetření na vlastní náklady."

Náklady kontrol zatím nesou dozorové orgány - Státní veterinární správa, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský a Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Kvůli tomu jim rostou náklady. Ministr zemědělství řekl, že v případě potřeby bude stát ochoten kontrolní instituce finančně podpořit.

České úřady zatím neobjevily v potravinách z Německa žádné dioxiny. Testovaly kuřecí a vepřové maso a vejce.

Martina Mašková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme