Kontroly na letištích končí, Britové nevylučují jejich obnovení

Britské kontroly na ruzyňském letišti v Praze o půlnoci ze čtvrtka na pátek končí. Nájemní smlouvu na část letištní haly, kde pohovory probíhaly, ale Britové nevypověděli a ani se k tomu nechystají. Mimořádné kontroly cestujících jsou totiž jen pozastavené a Londýn je připravený je operativně "znovu uvést do praxe".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učiní tak v případě, že opět stoupne počet romských odletů z Prahy a v Británii se zvýší počet azylových žádostí z ČR. Britští imigrační úředníci kontrolovali v Ruzyni cestující kvůli azylovým žadatelům přibližně tři týdny. Za tu dobu nevpustili na ostrovy asi 120 lidí, převážně Romů.

Imigrační úředníci i dnes zamítli odlet do Londýna několika lidem. Mezi nimi byl také mladý student Kamil Gabčuk. Zpravodaji ČRo 1 - Radiožurnálu řekl, že se na letišti prokázal pozváním od matky, která ve Velké Británii žije, a další dokumentací, včetně potvrzení o studiu. Úředníci zdůvodnili zamítnutí žádosti tím, že se matce nedovolali. Gabčuk je proto přesvědčen, že ho britské úřady nevpustily do letadla jen kvůli barvě pleti.

Rozruch u imigračních přepážek způsobil kolem poledne zapomenutý kufr. Policisté vyklidili část odletové haly před kontrolami cestujících do Británie a pyrotechnici podezřelý kufr odvezli k prozkoumání. Nakonec se zřejmě jednalo o planý poplach, podle zasahující policistky nejsou tyto případy ojedinělé. Jakoukoliv spojit s imigračními kontrolami proto policisté odmítají.

Oproti původním informacím končí kontroly na letišti až dnes. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí britského velvyslanectví v Praze Zbyněk Havránek: "Předběžná kontrola na pražském letišti skutečně skončí až dnešní půlnocí. Podle našich informací došlo k nějakému nedorozumění při překladu dokumentu ministra Kavana a britského ministra. Britská strana vždy jasně říkala, že kontroly budou pokračovat do čtvrtka půlnoci a přerušeny proto budou až od pátku."

Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil nedorozumění vysvětluje takto: "V našem prohlášení se hovoří o 9. srpnu jako o datu, kdy budou britské kontroly na ruzyňském letišti pozastaveny. A toto slovo bude opravdu dodrženo, protože krátce před půlnocí britští úředníci svá stanoviště opustí. Je pravda, že nebylo jasně zdůrazněno, že odchod je plánován až s koncem tohoto dne."

Pozastavení kontrol uvítala výkonná ředitelka Českého helsinského výboru, magistra Jana Chržová: "Jednoznačně samozřejmě spokojeni jsme, nejen já ale i organizace jako taková, protože to je něco, o co jsme také usilovali. Na druhé straně je nutné zdůraznit, že se jedná o přerušení, to znamená, že je tu reálné nebezpečí, že tyto pohovory nebo ta předimigrační procedura může pokračovat nebo může být obnovena." Chržová také popírá tvrzení českých diplomatů, že odvrátili zavedení vízové povinosti. Toto opatření považuje pouze za možnost, která i nadále trvá, nikoliv však za bezprostřední hrozbu. "Tak natvrdo, že by to bylo buď a nebo, ta otázka evidentně nestála, konec konců dosvědčuje to i přerušení předběžných imigračních kontrol."

Na britskou komisi pro rasovou rovnost se kvůli kontrolám obrátil veřejný ochránce práv Otakar Motejl. "Požádal jsem předsedu této komise pana House, aby vzal na vědomí moji informaci, že to tady vypadá na jakousi rasovou diskriminaci," uvedl Motejl. Svého kolegu dále informoval, že kontroly jsou zřejmě v rozporu i s britskými právními normami, vyvolávají znepokojení široké veřejnosti a znervózňují romskou populaci.

Druhý tajemník britského velvyslanectví v Praze Denis Keefe zdůraznil připravenost Londýna kontroly v případě zvýšení počtu českých žadatelů o azyl obnovit. Nicméně doufá, že britská strana najde další možnosti spolupráce, a nebude muset k tomuto kroku přistoupit, či dokonce zavést vízovou povinnost.

Markéta Kaclová, František Lutonský, Zuzana Kopuletá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme