Kontroly na vodě přitvrzují. Je to díky nám, říká vodní záchranář

Policisté spustili masivní zátah na vodáky. Kontrolují, zda na vodě nepijí. Ověřují, zda mají povinnou výbavu. Co ale ukazují statistiky? Je k rozsáhlým kontrolám důvod? Vodní záchranáři, kteří atak iniciovali, jsou přesvědčeni, že na vodě se odehrává alkoholová nákaza.

Doporučujeme Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodáci na Botiči v Praze (ilustrační foto)

Vodáci na Botiči v Praze (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Oproti loňskému roku, kdy policie s kontrolami začala, jich letos přibylo a jsou přísnější. Probíhat už nebudou pouze jeden prázdninový týden, ale celé léto.

Podle dostupných dat utonulých vodáků nepřibývá: Zatímco v roce 2013, kdy byly vážné záplavy, se při sjíždění řek utopilo 10 lidí, loni byly oběti dvě, předloni pak jedna. 

GRAF - NEMAZAT

Graf ukazuje počty utonulých vodáků na českých řekách od roku 2000. Oficiální statistiku žádná instituce nevede. Nejlepším veřejně dostupným zdrojem dat je proto Černá kronika, kterou si vedou sami vodáci na webu raft.cz. Alkohol je výslovně zmíněný u čtveřice tuzemských nehod.

Server iROZHLAS.cz požádal o přehled počtu utonulých vodáků i o četnosti nehod pod vlivem alkoholu Státní plavební správu i policii. První instituce vyšetřuje vodácké nehody jen výjimečně, když ji k tomu policie přizve, druhá zase neumí vodáky ze své databáze jednoduše vyfiltrovat. Úplný přehled neposkytují ani záznamy o výjezdech hasičů.

Proč kontrol přibylo

„Větší počet kontrol je díky naší akci Voda, nebo alkohol. Situace na řekách se nám zdála hodně za hranou i díky tomu, co se dělo na Vltavě. Byly tam plovoucí bary plné alkoholu, a tak jsme začali vytvářet web a oslovovat státní orgány, aby se na to nějakým způsobem zaměřili," řekl serveru iROZHLAS.cz Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany.

„Nám nejde o buzeraci vodáků, aby nikdo nepil, ale člověk musí vidět, že už je to za hranou, když opilá rodina na kánoi s dětmi není schopna vystoupit z lodě," dodává ještě.

„Shodli jsme se, že alkohol na vodě je pro nás problém, protože komplikuje naši činnost a je nežádoucí," přidává se vodní skaut Jan Fišer.

Podle Ptáčka navíc opilost hraje zásadní roli při nehodách, a to často smrtelných. Záchranáři, kteří u vodáckých neštěstí zasahují, prý o alkoholu mluví v drtivé většině případů. Konkrétní statistiky ale chybí.

Povinná výbava

Plavidlo s výtlakem Dmax nejvýše 500 kg je vybaveno nádobkou pro vylévání vody nebo ruční pumpou, vyvazovacím lanem nebo řetězem delším 5 m a pádlem s výjimkou plavidla vybaveného vesly. (...) Plavidlo je vybaveno záchrannými vestami, jejichž počet odpovídá počtu osob při maximálním obsazení plavidla. V případě plavidla provozovaného pouze pro vlastní potřebu k rekreaci a sportu postačuje počet záchranných vest podle aktuálního počtu osob na plavidle. Záchranné vesty nejsou nutné na plavidle, které je provedeno jako nepotopitelné. Záchranná vesta pro dospělou osobu má minimální vztlak 100 N. Na plavidle kategorie „D“ a vodním skútru lze použít plovací pomůcku s minimálním vztlakem 50 N. Záchranná vesta je kontrolována podle pokynů výrobce. Záchranná vesta nebo plovací pomůcka je označena značkou CE shody se schváleným typem. Zdroj: Vyhláška č. 334/2015 Sb.

„Jen výjimečně se stává, že přijdou viditelně opilí zákazníci a chtějí si šlapadlo půjčit. My jim je nepůjčujeme, je to opravdu nebezpečné," řekla serveru iROZHLAS.cz pracovnice půjčovny lodiček v centru Prahy. „Občas se stává, že se zahraniční zákazníci podivují, ale Češi nebývají překvapeni. V dnešní době všichni ví, že se nemá pít na vodě."

Co říká zákon

Pití alkoholu na vodě zakazuje zákon o vnitrozemské plavbě, na velikosti plavidla přitom nezáleží. Vodáků se pak týká i vyhláška o technické způsobilosti malých plavidel, ta zase přesně popisuje výbavu lodi, jako třeba „nádobku na vylévání vody".

Splnění všech povinností kontroluje Státní plavební správa, často ve spolupráci s policií. Pokud vodáci nadýchají do 1 promile, věc ve správním řízení vyřeší právě tento úřad. „Pokuty u vodáků se pohybují v řádu tisíců, nikoliv desetitisíců. Řeší se to v přestupkovém jednání," řekla iROZHLAS.cz šéfka správy Klára Němcová.

Pokud ale osádka kánoe nadýchá víc, věci se ujme policie a zjišťuje, zda nemůže jít o trestný čin, je to obdobné jako u opilých řidičů a sankce jsou rovněž citelnější, může mezi ně patřit i zákaz splouvání řek. 

asi, cib Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme