Evropská komise zahájila řízení s Británií. Země odložila zavedení kontrol zboží na severoirské hranici

Evropská komise v pondělí zahájila s Británií řízení kvůli tomu, že bývalá členská země Evropské unie odložila zavedení kontrol zboží směřujícího do Severního Irska. Podle unijní exekutivy tím Londýn necelé tři měsíce po završení svého odchodu z evropského bloku porušuje podmínky dohodnuté ve výstupní smlouvě. Spor může skončit až u Soudního dvora EU. Británie tvrdí, že kontroly pouze dočasně odložila a pravidla neporušuje.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newry, Severní Irsko. Na hranicích ani po brexitu žádné kontroly, město víceméně mrtvé. Finální odchod z unie místní považují za smutný, zatím to na ně ale vesměs nemělo žádný dopad | Foto: Jakub Lucký | Zdroj: Český rozhlas, Český rozhlas Radiožurnál

Dohoda o kontrolách je součástí protokolu o Severním Irsku, jehož podoba patřila k nejtěžším pasážím brexitového vyjednávání. Británie nakonec souhlasila, že tato součást království se bude řídit stejnými obchodními pravidly jako EU s cílem zabránit vzniku tvrdé hranice na irském ostrově, která by mohla vést k novému napětí v kdysi nestabilní oblasti.

Británie začátkem března oznámila, že až do října prodloužila ochrannou lhůtu pro kontroly některých zemědělských a potravinářských výrobků směřujících do Severního Irska, která měla podle dohody skončit na konci měsíce. Chce tím usnadnit obchod mezi touto částí země a zbytkem Spojeného království.

Brusel v tom však vidí porušení dohody a dnes odesílá do Londýna dopis, kterým formálně zahajuje vůbec první řízení od definitivního britského odchodu z EU a vyzývá k zavedení kontrol. Místopředseda komise Maroš Šefčovič zároveň adresuje „politickou výzvu“ britskému ministru pro brexit Davidu Frostovi, v níž apeluje na dodržování dohody o britském odchodu z EU.

Sedmadvacítka zemí sáhla k právním krokům vůbec poprvé od chvíle, kdy na přelomu roku skončilo přechodné období a Británie definitivně završila svůj komplikovaný odchod z evropského společenství. Vzájemná dohoda unii umožňuje vést řízení se svým bývalým členem, pokud podle ní porušil právo EU. Řízení může trvat až několik let, během několika týdnů či měsíců jej však může ukončit dohoda obou stran. Pokud by se tak nestalo, má komise možnost zažalovat Británii u unijního soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme