Kontroly u vstupů na Pražský hrad neskončí, naopak budou posíleny

Bezpečnostní kontroly na Pražském hradě neskončí. Naopak je posílí další policisté. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka to doporučily bezpečností složky. Objevit by se měly též protiteroristické odpadkové koše.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jelení příkop v Praze, kontrola u Belevederu | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Kancelář prezidenta republiky se podle Ovčáčka obrátila na Bezpečnostní informační službu (BIS), policejní prezidium, Útvar ochrany prezidenta, Hradní stráž a Vojenskou kancelář prezidenta republiky s dotazem, zda mají kontroly na Hradě zůstat i nadále.

„Oslovené bezpečnostní složky na základě analýzy aktuálních rizik i nadále doporučují pokračovat v preventivních bezpečnostních kontrolách osob, které provádí na základě svých povinností a oprávnění Policie ČR,“ uvedl Ovčáček. Všechny instituce se podle něj shodly, že bezpečnostní kontroly musí být účinné a zároveň co nejméně obtěžovat návštěvníky.

Přes pražský Jelení příkop si už cestu nezkrátíte. Hrad kvůli bezpečnosti zavřel některé východy

Číst článek

Mluvčí Hradu poznamenal, že kontroly jsou jen částí z řady technických, personálních a organizačních opatření k zabezpečení areálu. „To vše je v souladu s posilováním bezpečnostních standardů u dalších významných objektů, jakými jsou například letiště nebo objekty kritické infrastruktury v České republice,“ podotkl.

Dodal, že kvůli zrychlení kontrol rozhodl policejní prezident o zvýšení počtu policistů nasazených na kontrolní místa v době turistické sezony. Ovčáček si od opatření slibuje, že turisté by neměli na vstup do Hradu čekat vůbec nebo jen krátce. Právě délka front turistů byl jeden z argumentů kritiků zavedených opatření. V některých dnech v minulých měsících zástupy čekajících turistů dosahovaly desítek metrů. Podle kritiků jsou kontroly nedůstojné a Pražský hrad neochrání. Zástupci Hradu to odmítají, poukazují na potřebu chránit návštěvníky.

Podle informací by se měl počet kontrolujících policistů rozšířit o devět. Posílení se bude týkat především doby, kdy na Hrad míří nejvíce turistů. Největší nápor návštěvníků Pražský hrad zaznamenává v létě a o víkendech mezi 9. a 14. hodinou.

Policie chce speciální jednotku s drony. Chránit by mohla Pražský hrad i zámek v Lánech

Číst článek

Ovčáček poznamenal, že zároveň se vybírají technické prostředky, které by kontroly „dále zrychlily a zpříjemnily“. Člověk obeznámený s bezpečnostními opatřeními na Pražském hradě řekl, že už byla například obnovena část kamerového systému. Hrad dostal na posílení bezpečnosti od ministerstva obrany 100 milionů korun, další peníze čerpá z vlastního rozpočtu.

Ilustrační video funkce 'protiteroristického' koše

Pražský hrad by měl být nově vybaven také ‚protiteroristickými‘ odpadkovými koši. Zakázku asi za dva miliony korun bez DPH, jejíž součástí je i dodávka dalšího vybavení jako lavičky a stojany na kola, vypsala Správa Pražského hradu. Jeden z pracovníků Hradu řekl, že obměna tohoto mobiliáře byla nutná, a že proto bylo zároveň rozhodnuto, že budou nakoupeny koše, které splní bezpečnostní předpoklady.

Jiří Ovčáček tyto informace uvedl v páteční tiskové zprávě, kterou zveřejnil na hradním webu. Často kritizované kontroly byly na Hradě zavedeny před necelým rokem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme