Kontroly u vstupů na Pražský hrad zůstanou. 'Doporučily nám to bezpečnostní složky,' tvrdí Ovčáček

Bezpečnostní kontroly u vstupů na Pražský hrad budou pokračovat i nadále. Kanceláři prezidenta republiky jejich zachování doporučily bezpečnostní složky, uvedl v sobotu mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Často kritizované opatření zavedl Pražský hrad loni v létě. Část prezidentských kandidátů se v anketě naopak vyslovila pro zrušení kontrol.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní kontroly u vstupů na Pražský hrad | Foto: Radek Duchoň

Bezpečnostní opatření konzultovala prezidentská kancelář letos v listopadu s policií, Hradní stráží či Bezpečnostní informační službou.

„Oslovené bezpečnostní složky na základě analýzy aktuálních rizik a v souladu se svojí zákonnou působností bez výjimky doporučily zachovat bezpečnostní kontroly osob při vstupu do areálu Pražského hradu,“ uvedl Ovčáček.

Anketa: uchazeči o Hrad by změnili spolupracovníky a odstranili rámy. Zeman neodpovídal

Číst článek

Bezpečnostní složky podle něj konstatovaly, že prohlídky výrazně zvýšily úroveň zabezpečení Pražského hradu.

Ovčáček v sobotu zároveň kritizoval hlasy volající po zrušení kontrol. „Pokud někdo navrhuje oslabení ochrany Pražského hradu a zrušení bezpečnostních kontrol, nezná prostředí, rizika a nerespektuje stanoviska bezpečnostních složek,“ uvedl mluvčí.

Dodal, že takoví lidé dávají přednost vlastním politickým cílům před ochranou lidských životů a zdraví.

Občana štvou

Pro zrušení kontrol u vstupu do areálu Hradu se v anketě vyslovili někteří vyzyvatelé současné hlavy státu v nadcházejících prezidentských volbách. Zrušit kontroly by chtěl bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a pro odstranění bezpečnostních rámů je také podnikatel a textař Michal Horáček, podle kterého vytvářejí měkký cíl pro teroristické útoky.

Bývalého šéfa mladoboleslavské Škody Auto Vratislava Kulhánka zátarasy a osobní prohlídky „nyní jako občana štvou“. Pro odstranění bezpečnostních rámů je také podnikatel a textař Michal Horáček, podle kterého vytvářejí měkký cíl pro teroristické útoky.

Ovčáček v tiskové zprávě také uvedl, že „vysoká pozornost je věnována i zabezpečení samotných kontrolních stanovišť a jejich předpolí“. Na Prašném mostě jsou například umístěny betonové bloky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme