Kontroly v krajských nemocnicích mají zjistit, kam mizí peníze na zvýšení platů

Ministerstvo zdravotnictví a lékařské odbory budou společně radit krajským nemocnicím, kde vzít na zvýšení platů lékařů. Peníze navíc totiž mají na výplatních páskách jenom ve fakultních nemocnicích. Krajské nemocnice tvrdí, že na to nemají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V jihlavské nemocnici byla za účasti ministra zdravotnictví Leoše Hegera (vpravo) otevřena nová oddělení | Foto: ČTK

Odboráři a ministerstvo chtějí do vybraných zdravotnických zařízení poslat společně odborníky, kteří by otázky během března vyjasnili.

Zkontrolovat hospodaření krajských zdravotnických zařízení chce i ministerstvo, výsledky kontrol pak zveřejní.

„Ministerstvo zdravotnictví potřebuje v prvé řadě získat relevantní data. Potřebujeme dostat povolení od těch nemocnic, aby nám data mohly dát zdravotní pojišťovny za ně,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

„V dalším sledu potřebujeme data přímo od zdravotnických zařízení – například data o jejich investicích, o tom, za kolik nakupují jaké položky, materiály, energie a podobně. Abychom vůbec mohli zhodnotit, zdali ta nemocnice postupuje efektivně a kde peníze v tom systému mizí,“ upřesňuje Sršeň.

„Ministerstvo dá dopis jednotlivým nemocnicím, aby kdo má zájem o tuto kontrolu, aby to dal na vědomí. Pokud zájem bude vyšší než 15, tak bychom pak z těch nemocnic museli nějakým způsobem vybrat 15. Dohodli jsme se, že počet 15 je tak maximální možný, abychom prohlédli a zdokumentovali to, co pro tu naši věc potřebujeme,“ vysvětlil předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Souhlasí i se zveřejněním výsledků kontrol. „Nejsem expert na nějaké skutečnosti, které se můžou sdělit a které se sdělit nemůžou. Chci, aby to, co tady odpracujeme, aby se k tomu každý z těch dotyčných vyjádřit. Pak ať je to předmětem veřejné informovanosti, s tím já rozhodně nemám žádný problém,“ tvrdí šéf lékařských odborů Engel.

Lenka Jansová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme