Kontroverzní aplikace Uber působí v Česku rok. Taxikáři ji nemohou přijít na jméno

Aplikace pro mobilní telefony Uber je nově dostupná i na Slovensku. Bratislava se tak zařadí mezi dvě stovky měst, ve kterých už společnost službu provozuje. Před rokem začala fungovat i v Česku. Za tu dobu se zaregistrovaly tisíce řidičů. Služba funguje jako alternativa ke klasickým taxislužbám. V některých státech, jako je třeba Francie nebo Německo, ale stále vyvolává protesty. I v Česku čelí kritice ze strany klasických taxikářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxi si v Bratislavě raději objednávejte telefonicky | Foto: Tomáš Adamec

Více nebo méně často, taxi někdy využívá skoro každý. A Pražané stále víc přicházejí na chuť i alternativní službě Uber. Službu zároveň vyhledávají cizinci, kteří tvoří asi třetinu všech zákazníků, potvrzuje Barbora Polachová, marketingová manažerka pražského Uberu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aplikace Uber působí na českém trhu již rok. Natáčela o ní Zuzana Petráňová

„Aplikace je kromě své transparentnosti a jednoduchosti dostupná ve více než 330 městech v 59 zemích po celém světě. Turisté ji používají zejména proto, že je v jejich jazyce,“ říká Polachová.

V Česku v současné době fungují dvě varianty služby - dražší UberBlack s profesionálními řidiči a levnější UberPop, který podle firmy funguje na principu spolujízdy. Pražští taxikáři mobilní kontroverzní aplikaci kritizují.

„Ve chvíli, kdy bude zprostředkovávat práci řidičům, kteří nemají v pořádku doklady, za taxikáře se jen vydávají, tak to asi v pořádku není. Pak to bude stejné jako překupník, který překupuje kradené zboží,“ říká předseda Asociace koncesionářů v taxislužbě Karel Holcman.

Taxikářům v Česku i ve světě vadí, že Uber nabízí prakticky stejné služby, ale nepodléhá tak přísné legislativě jako klasické taxi.

Evropská města s působností alternativní taxislužby Uber | Foto: Český rozhlas

Například v Německu aplikaci úřady zakázaly, protože podle soudu představuje nekalou konkurenci pro běžné taxikáře.

Podle ministerstva dopravy ale samotný Uber v Česku žádné zákony neporušuje. Je ovšem problém, že legislativu nedodržují řidiči, kteří pro firmu jezdí. Ministerstvo dopravy proto vyzvalo úřady k intenivnějším kontrolám, potvrzuje mluvčí resortu Zdeněk Neusar:

„Poslali jsme na pražský magistrát, na ministerstvo práce a sociálních věcí a oblastní inspektorát práce podnět, protože máme podezření na porušování pracovněprávních předpisů. Čekáme, že budou v tomto směru prováděny nějaké kontroly.“

Na český trh nedávno vstoupila taky mobilní aplikace ze Slovenska s názvem HopIn. Kromě toho se do Česka chystá taky estonská firma Taxify nebo francouzská společnost Blablacar.

Uber | Foto: Český rozhlas

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme