Kontroverzní pražský festival Prague Pride nabídne sport, divadlo i film

Pětidenní festival Prague Pride začíná již zítra. Přehlídka nabídne 78 aktivit, například sportovní akce, výstavy, divadelní a filmová představení. Součástí budou také prohlídky města s průvodcem nebo vyjížďka parníkem. Nebudou chybět ani debaty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prague Pride 2011 | Foto: Prague Pride

"Například ve čtvrtek se koná debata o násilných útocích na osoby s jinou sexuální orientací, ta se koná v Americkém centru, v pátek společně s IBM pořádáme odborný workshop pro personalisty o diverzitě na pracovišti, ve čtvrtek se můžete těšit na Transgender Me. Je to neuvěřitelný umělecký zážitek, kde přední čeští fotografové vystavují svoje fotky na téma transgender," řekl v odpoledním Radiožurnálu šéf festivalu Czeslaw Walek.

Jak ale organizátoři několikrát zdůraznili, festival není určen pouze gayům a lesbám, ale všem, kteří chtějí podpořit rozmanitost a rovnost a chtějí se bavit.

Akce by měla vyvrcholit sobotním průvodem homosexuálů, kterého by se mohlo zúčastnit až 7 tisíc lidí. Vyrazí v poledne z náměstí Republiky, pokračovat bude přes Václavské náměstí a Národní třídu až na Střelecký ostrov, kde na na něj naváže hudební festival.

Jako protiváhu k této akci pořádají svůj "Pochod za rodinu" ve stejnou dobu od Obecního domu Mladí křesťanští demokraté. Tohoto pochodu se zúčastní také lidovci, Hnutí pro život i konzervativní iniciativa D.O.S.T.

Přehrát

00:00 / 00:00

O programu festivalu Prague Pride mluvil v odpoledním Radiožurnálu Zbyněk Zykmund a šéf Prague Pride Czeslaw Walek

Vicekancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek minulý týden označil sobotní průvod za nátlakovou akci a politickou demonstraci pokřiveného hodnotového světa. O homosexuálech psal jako o "deviantních spoluobčanech" a kritizoval pražského primátora Bohuslava Svobodu za jeho záštitu nad pochodem. Za Hájka se potom postavil i prezident Václav Klaus.

Podle organizátora Czeslawa Walka by politici neměli takto podněcovat společnost k negativním reakcím.

"My musíme odmítnout ta vyjádření o tom, že jsme devianti, protože ač slovník říká, co říká, a prezident si myslí, že to je hodnotově neutrální slovo, opravdu je ve společnosti bráno negativně, a pokud se jedna skupina obyvatel označí negativním způsobem, ve společnosti to může rezonovat velmi negativně," doplnil Walek.

Organizátoři přiznali, že jim tyto výroky udělaly reklamu, bez které by se ale obešli. Sami berou ale věc s nadhledem. Sobotu vzhledem k pochodu označují za nejteplejší den v roce.

Problémy nebo konflikty organizátoři neočekávají, přesto všechny účastníky svého pochodu vyzvali ke zdrženlivosti v případě vyhrocených situací.

Zbyněk Zykmund, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme