Konvička odmítá, že by odpůrci islámu na Staroměstském náměstí vyděsili turisty

Policie se dál zabývá nedělní protiislámskou demonstrací. Aktivista Martin Konvička přijel na Staroměstské náměstí na velbloudu v doprovodu mužů v černých hábitech s vlajkou Islámského státu. Součástí řádně ohlášené akce byla i scénka, kde se střílelo z airsoftových zbraní. Magistrát a policie rozhodli po střelbě o ukončení akce, protože vystoupení děsilo zahraniční turisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci islámu na Staroměstském náměstí v Praze sehráli scénku představující invazi Islámského státu, vyděsili tím kolemjdoucí | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

„Ze Staroměstského náměstí utíkali směrem do Kaprovy ulice, jako k vodě,“ popisuje událost na Staroměstském náměstí svědek Jan Pour.

Martin Konvička tvrdí, že vyděšené turisty při vystoupení neviděl. A zároveň prý ani nenašel nikde fotografie nebo videa s utíkajícími lidmi. „Projíždím videa, hledám fotografie, je toho po internetu spousta, ale nevidím vyděšené turisty. Přitom tam byly stovky nebo tisíce lidí s fotoaparáty a kamerami,“ tvrdí Konvička.

Incidentem se zabývá policie. Původně měla podezření na šíření poplašné zprávy. „V tuto chvíli celou událost vyšetřujeme pro podezření z trestného činu výtržnictví,“ řekl k případu policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Podezření ze šíření poplašné zprávy ještě kriminalisté zcela nevyloučili.

Shromáždění se nepovolují, pouze oznamují

Pražský magistrát v tiskové zprávě píše, že jednání aktérů shromáždění s názvem „Obsazení Prahy – akce na podporu demokracie“, které oznámil svolavatel Martin Vítek a které vyvolalo mezi turisty paniku, důrazně odsuzuje.

Úřad zároveň uvádí, že úředníci věděli, že na akci pořádané Iniciativou Martina Konvičky půjde o divadelní představení s příjezdem herců vojáků, podrobnosti ale neznali. Zakázat proto shromáždění nemohli, vyzvali ale k jeho ukončení.

„Úředníci magistrátu znali pouze základní rámec akce. Pokud by z oznámení bylo jasné, že by shromáždění mohlo vyvolat násilí nebo mohlo ohrozit skupinu obyvatel, shromáždění by magistrát zakázal. Z oznámení tyto skutečnosti však nebyly patrné,“ uvádí magistrát ve zprávě.

Úřad veřejná shromáždění nepovoluje, jejich svolavatelé mají ale povinnost akci pět dní dopředu oznámit s tím, že musí informovat o svolavateli a místě, o účelu setkání, časech začátku a ukončení, odhadovaném počet účastníků a pořadatelů.

„Vybraných akcí se účastní zpravidla jeden až čtyři úředníci magistrátu, kteří mají pravomoc shromáždění rozpustit, nebo dát pokyn policii k zákroku směřujícímu k rozpuštění. V případě nedělního shromáždění úředníci vyzvali svolavatele k ukončení akce okamžitě, jakmile jednání účastníků začalo způsobovat paniku a naplňovalo znaky možného ohrožení skupiny obyvatel,“ uvádí magistrát.

ČRo, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme