Konvičkův Blok proti islámu vypověděl smlouvu s Úsvitem

Blok proti islámu (BPI) vypověděl smlouvu se sněmovní opoziční stranou Úsvit - Národní koalice, v níž se loni domluvily na společném postupu v krajských a senátních volbách. Předseda Bloku proti islámu Martin Konvička na sociálních sítích uvedl, že Úsvit jednal neférově, neplnil své závazky a snažil se jen využít partnerství pro vlastní prospěch. Uzavření dohody označil za "zcela mylný politický krok", za který se členům svého hnutí omluvil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Konvička (archivní foto)

Martin Konvička (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch řekl, že rozhodnutí bloku je pro něj obrovské překvapení: „Pro mě to byl obrovský šok. Bylo to nečekané. Dozvěděl jsem se to až ráno z médií. Nikdo z nás o tom nevěděl."

Přehrát

00:00 / 00:00

Za zcela mylný politický krok označil předseda BPI Konvička smlouvu se stranou Úsvit - Národní koalice. ČRo zjišťoval reakci Marka Černocha

„Ještě se budeme snažit jednat, protože ty důvody, které byly popsány, jsou nesmyslné. Naopak Úsvit společně s Blokem proti islámu jede nejintenzivnější půlroční kampaň - děláme roadshow, debaty s občany, vydáváme noviny. Není pravda, že Úsvit neplní své závazky, které jsme si domluvili,“ dodal Černoch.

Vedení Bloku proti islámu současně oznámilo, že na 28. května svolává do Prahy celostátní sněm hnutí. Na něm Konvička odstoupí z funkce předsedy a bude usilovat o znovuzvolení a nový mandát.

Prohlášení o vypovězení smlouvy s Úsvitem Konvička podepsal a oznámil společně se svým dosavadním místopředsedou Petrem Hamplem, který minulý týden oznámil svůj záměr rezignovat na funkci v nejužším vedení Bloku proti islámu. Chce se soustředit na kandidaturu do Senátu.

Blok proti islámu se loni v září domluvil s Úsvitem na spolupráci v letošních volbách do krajů a třetiny Senátu. Smlouva přepokládala, že Konvička bude takzvaným superlídrem formace.

Zaplatí za ukončenou spolupráci?

Letos v březnu napsal deník Právo, že Úsvit si smluvně pojistil účast Konvičky a BPI na své kandidátce do krajských i sněmovních voleb. Pokud by před nimi blok ukončil spolupráci, hrozí mu, že by musel platit až 60 milionů korun, tedy předpokládané náklady volební kampaně.

„Je to standardní smlouva. Řekli jsme, že budeme financovat propagaci a kampaně. Není ale možné, abychom někomu platili propagaci a kampaň a on nám před volbami řekl, že to bylo krásné, mějte se hezky. Tímto způsobem to nefunguje. Nechci mluvit o sankcích, je to otázka zítřejšího předsednictva,“ uvedl Černoch.

Letos v únoru na společné ideové konferenci v Praze schválily orgány Úsvitu i BPI změnu názvu strany na Úsvit s Blokem proti islámu. V březnu oznámil předseda Úsvitu Miroslav Lidinský, že ministerstvo vnitra změnu názvu straně nepovolilo.

Nový název v kombinaci s programovými tezemi by prý podle ministerstva mohl vzbuzovat přesvědčení, že cíle strany směřují k popírání rovných práv a svobod občanů vyznávajících islám. Úsvit se podle Lidinského bude proti rozhodnutí bránit soudně.

Blok proti islámu vystupuje proti údajné islamizaci Evropy a kritizuje příliv uprchlíků. Úsvit zdůrazňuje české národní zájmy a přímou demokracii, v současné sněmovně má osm poslanců.

Hnutí Úsvit přímé demokracie | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme