Konzul musí vysvětlit incident z frankfurtského letiště na ministerstvu

Do potyčky se minulý týden dostal na frankfurtském letišti český honorární konzul v Brazílii Jiří Jodas. Německá policie ho obvinila, že napadl kapitána letadla, který ho prý vyloučil kvůli nevhodnému chování z přepravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministerstvo zahraničních věcí | Foto: Marián Vojtek

Jiří Jodas byl na dvanáct hodin zadržen, obviněn z výtržnictví. Konzul však obvinění popírá. Naopak prý na něj fyzicky brutálně zaútočili němečtí policisté ve vyhrocené atmosféře, když se skupina pasažérů dozvěděla, že byl zrušen další z odkládaných letů do Prahy.

Honorární konzul prý doufá, že se ho ve sporu s Němci zastane pražské ministerstvo zahraničí. To zase požádalo pana Jodase, aby objasnil okolnosti incidentu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český honorární konzul v Brazílii Jiří Jodas měl na frankfurtském letišti napadnout kapitána letadla. Bude případ řešit česká diplomacie? V Ozvěnách dne odpovídal náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček.

"Pan Jodas má dnes schůzku s ředitelem konzulární služby a věřím, že nám bude schopen vysvětlit svoji verzi té historie. Stejně nakonec pravděpodobně skončíme tím, kdy to bude tvrzení proti tvrzení," uvedl v Ozvěnách dne Radiožurnálu náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček.

Vyslovil nicméně předpoklad, že se tím bude ministerstvo nadále zabývat i s německou stranou. "Také třeba vzhledem k tomu, že rozhodující může být například záběr kamer na frankfurtském letišti. Ty by nám mohly říct, která verze je pravdivá," uvedl.

Kmoníček také zdůraznil, že Jiří Jodas není českým diplomatem. "Český diplomat se pozná tak, že má diplomatický pas a je v pracovním vztahu s ministerstvem zahraničních věcí. Honorární konzul je zcela jiná kategorie - není zaměstnancem ministerstva zahraničí, nepožívá žádné diplomatické ochrany," řekl.

"Takže bychom se za něj mohli zasadit v té míře, jako za jakéhokoli jiného občana České republiky, který se dostal v zahraničí do problémů," dodal náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček.

Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme