Maďarský konzul musí do tří dnů opustit Ukrajinu, rozdával maďarské menšině v Zakarpatí pasy

Ukrajinské úřady vyhostily ze země maďarského konzula, který v Zakarpatské oblasti rozdával ukrajinským Maďarům maďarské pasy. Na odjezd ze země má 72 hodin, oznámilo v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó už oznámil, že Budapešť v reakci na opatření vyhostila ukrajinského konzula.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Karl Allen Lugmayer | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Konzul maďarské pasy vydával ve městě Berehove, které Maďaři ze Zakarpatské oblasti považují za své centrum. V regionu žije zhruba 150 tisíc Maďarů. Jejich předáci si tam stěžují na jazykovou a kulturní diskriminaci ze strany ukrajinských úřadů.

Paraguay přesune konzulát z Jeruzaléma zpět do Tel Avivu. ‚Zastíní to bilaterální vztahy,‘ reagoval Izrael

Číst článek

Ukrajinské ministerstvo zahraničí ve čtvrtečním prohlášení uvedlo, že „doufá, že se maďarská strana v budoucnu zdrží nepřátelských kroků vůči Ukrajině a že její zástupci nebudou porušovat ukrajinskou legislativu.“

Maďarsko už v roce 2011 umožnilo svým krajanům v cizině získat občanství, aniž mají v zemi trvalý pobyt. Podle maďarské diplomacie je tato praxe v souladu s maďarskými zákony a normami mezinárodního práva. Ukrajinské zákony ale dvojí občanství nepřipouštějí.

Šéf maďarské diplomacie Szijjartó si v reakci na rozhodnutí Kyjeva předvolal ukrajinskou velvyslankyni, které oznámil, že ukrajinský konzul musí opustit Maďarsko rovněž do 72 hodin.

Na tiskové konferenci pak médiím řekl, že Ukrajina nadále vyostřuje konflikt s Maďarskem. Jméno diplomatického činitele, kterého Budapešť vypověděla, ministr neuvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme