Kopie Mnichovské dohody je v Česku

Historický dokument, kopii Mnichovské dohody, kterou 29. září 1938 podepsali představitelé Německa, Velké Británie, Itálie a Francie, dnes po 70 letech dorazila do Prahy. Ještě nikdy v historii na českém území nebyla. Text, který rozhodl o osudu Československa a na jehož základě byla naše země v roce 1938 okleštěná téměř o 30 procent území, bude nyní vystavený v prostorách Senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hitler podepisuje Mnichovskou dohodu | Foto: www.radio.cz

Z pohledu historiků znamenala Mnichovská smlouva faktický konec prvorepublikového Československa, které se zmenšilo téměř o třetinu. Dokument převzal předseda Senátu Přemysl Sobotka v Zeleném salonku Kolovratského paláce. Právě tam se 30. září 1938 s dohodou seznámila tehdejší úřednická vláda pod vedením generála Jana Syrového. Sobotka vnímá převzetí kopie smlouvy jako významnou událost: "Dokument, který jsme dostali, bude vystaven v prostorách Kolovratského paláce, kde zasedala československá vláda za 1. republiky a kde zasedala i protektorátní vláda."

Co znamenal mnichovský diktát pro prvorepublikové Československo, říká historik Jan Uhlíř: "Mnichovská dohoda je jeden z naprosto klíčových momentů moderních československých a českých dějin. Nešlo jen o ztrátu území a obyvatelstva, ale především o ztrátu iluzí. Do značné míry to byl důvod, proč se vláda a prezident postupně orientovali na Východ, protože Západem byli zklamání, a to velice trpce."

Kopie německého originálu Mnichovské dohody z roku 1938, která tehdejší Československo připravila o jeho pohraniční území, je prvním z řady dokumentů, které Senát letos představí. Bude k vidění při Dnech otevřených dveří v Senátu. Spolu s Pittsburskou dohodou z 31. května 1918, ve které čeští a slovenští představitelé schválili spojení obou národů v samostatném státě, jí uvidí také letos na podzim v Národním muzeu návštěvníci výstavy o vzniku české státnosti v letech 1916 až 1921.

Jan Herget, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme