Kořistka: Detektor ukázal, že jsem o korupci nelhal

Tříhodinový výslech na detektoru lži ukázal, že unionistický poslanec Zdeněk Kořistka mluvil v případu údajné úplatkářské aféry pravdu. Novinářům to dnes oznámil sám Kořistka. Pravdivost jeho tvrzení, že mu vyslanci ODS v srpnu nabídli deset milionů korun za to, když nepodpoří novou vládu, vyšetřuje policie. Zatím nikoho neobvinila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Kořistka

Zdeněk Kořistka | Foto: Poslanecká sněmovna

Výslech na detektoru lži absolvoval Kořistka v pátek. Na desítky dotazů, při nichž kriminalisté zkoumali jeho tělesné reakce, odpovídal asi tři hodiny. Poslanec odpovídal asi na 150 otázek, z toho 16 dotazů přímo znělo, zda nelže.

Kořistka dnes prohlásil, že na všechny otázky policie odpověděl, žádnou neodmítl a že mu policie sdělila výsledek vyšetření s tím, že hovořil pravdu. "Výsledek říká, že to, co jsem hovořil do protokolu, i to, co jsem hovořil na detektoru lži, potvrzuje jednoznačně mou výpověď," uvedl Kořistka.

Policie vyšetřuje pravdivost Kořistkova tvrzení, že mu vyslanci opoziční ODS v srpnu nabídli deset milionů korun za to, když nepodpoří novou vládu. Další dva aktéři případu, poradce šéfa ODS Mirka Topolánka Marek Dalík a lobbista Jan Večerek výslech na detektoru odmítli.

Kořistka je přesvědčen, že výslech na detektoru má vysokou vypovídající hodnotu. Nemíní ale vyzývat ostatní účastníky schůzky, aby jej také podstoupili. "Nebudu nikoho nutit. Jestli mají co skrývat, tak pravděpodobně nechtějí na detektor," soudí.

Detektor lži se používá ke zjištění, zda vyslýchaná osoba mluví pravdu. Jeho reakce odhalí čidla na hrudi a na prstech, která měří tep, dech a pot. Ročně se prostřednictvím detektoru lži podrobí výslechu na 150 lidí, Kořistka byl prvním politikem.

Výsledek vyšetření na detektoru lži může pomoci kriminalistům při objasnění řady případů, ale nelze jej použít jako přímý důkaz u soudu. Platnost tohoto nálezu Nejvyššího soudu z roku 1992 připomíná místopředseda poslanecké sněmovny za ODS Ivan Langer. I proto je přesvědčený o tom, že takovou výpověď nelze považovat za právoplatný důkaz.

"Není to standartní a už vůbec procesní prostředek pro práci policie, takže jestli pan Kořistka vypovídal na detektoru lži, to je jeho věc, ale z pohledu trestněprávního to na celou věc nemá podle mého hlubokého přesvědčení význam," namítá Langer.

Policie a státní zástupce teď zkoumají věrohodnost výpovědí a tvrzení všech vyslýchaných v údajné korupční aféře. Jestli někoho obviní z trestného činu nebo případ odloží, se rozhodnou během několika týdnů. Dalík a Večerek trvají na tom, že Kořistka lže. Zároveň se na něj chystají podat žaloby, stejně jako ODS.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme