Kořistka prozradil policii jméno údajného úplatkáře

Policie už od unionistického poslance Zdeňka Kořistky ví jméno osoby, která mu nabízela desetimiliónový úplatek a post velvyslance v Bulharsku, pokud nebude hlasovat pro důvěru současné koaliční vládě. Veřejně ale Kořistka nikoho nejmenoval. V souvislosti s údajným podplácením byli původně obviněni asistent šéfa ODS Marek Dalík a lobbista Jan Večerek. Jejich obvinění bylo ale zrušeno a policie případ šetří dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Kořistka | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Kořistka v České televizi řekl, že jméno úplatkáře do policejního protokolu nadiktoval v pátek. "Z kterých úst co konkrétně zaznělo, z kterých úst zazněla jaká garance jménem ODS, všechny tyhle garance jsem policii sdělil. Vím, že to může mít velké následky pro mne i pro mou rodinu," řekl Kořistka.

Policie tak nyní podle poslance ví už naprosto vše. Poslanec sám dříve nechtěl policii konkrétní jména sdělit s tím, že je řekne až u soudu. K tomuto kroku se podle svých slov rozhodl proto, že se neustále opakovaly spekulace okolo jeho osoby. Kořistka ale znovu veřejně odmítl jméno toho, kdo mu úplatek nabízel, říci.

Advokát Dalíka a Večerka Stanislav Devátý dnes opět zdůraznil, že ani jeden z nich Kořistkovi úplatek nenabídl. Momentálně ale Devátý informace o Kořistkově výpovědi nemá. "Nemáme k tomu žádné nové informace, neboť tím, jak bylo zrušeno usnesení o zahájení trestního stíhání, nám byl odmítnut vstup do trestního spisu, takže ani nevíme, co pan Kořistka navykládal policejnímu komisaři," řekl Devátý.

I Dalík v ČT trval na tom, že na zmíněné schůzce, kde byl vedle Kořistky i lobbista Večerek, žádná zmínka o úplatku nepadla. Ani on proto nemá představu, koho mohl Kořistka policii jmenovat. "Samozřejmě nevím. Já jsem mu nic nenabízel, nikdy," řekl Dalík v televizi. Večerek po poradě s právníky účast v diskusním pořadu odmítl.

Kořistka se v rozhovoru pro televizi netajil tím, že má určité obavy, nechtěl však být konkrétní. "Jen mne zaráží, že výpovědi, to, co říkám do protokolu, jsou k dispozici určité části médií," poznamenal. Úniky informací z vyšetřování, aféru okolo odposlouchávání telefonických hovorů a vůbec postup policie v celém případu přitom kritizuje i opoziční ODS.

Krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová, která označila postup policie za nezákonný, se podle Kořistky neseznámila dostatečně se spisem. Poslanec také zdůraznil, že silně vnímal vlivy na vyšetřování a opět zmínil kroky Andělové.

"Jen díky odvaze dozorujícího státního zástupce pana Fraše, který se vzepřel tomu rozhodnutí a odmítl zastavit trestní stíhání a následně byl odvolán, se celá záležitost vyšetřuje dále," myslí si Kořistka. Zmínil se i o schůzkách soudců se státními zástupci v inkriminované dny. "Ovlivňovali telefonicky některé lidi na státním zastupitelství," uvedl Kořistka.

Zmínil jméno předsedy ostravského soudu Víta Veselého, který se sešel s okresním státním zástupcem Josefem Bláhou právě v době, kdy zástupce rozhodoval, zda Dalíka s Večerkem pustit z vazby, a jméno Jaroslava Sýkory, žalobce působícího na krajském zastupitelství u Andělové. Cílem prý bylo představit jej jako nedůvěryhodnou osobu, která si vše vymyslela.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme