Kořistka prozradil policii jméno údajného úplatkáře
Policie už od unionistického poslance Zdeňka Kořistky ví jméno osoby, která mu nabízela desetimiliónový úplatek a post velvyslance v Bulharsku, pokud nebude hlasovat pro důvěru současné koaliční vládě. Veřejně ale Kořistka nikoho nejmenoval. V souvislosti s údajným podplácením byli původně obviněni asistent šéfa ODS Marek Dalík a lobbista Jan Večerek. Jejich obvinění bylo ale zrušeno a policie případ šetří dál.
Kořistka v České televizi řekl, že jméno úplatkáře do policejního protokolu nadiktoval v pátek. "Z kterých úst co konkrétně zaznělo, z kterých úst zazněla jaká garance jménem ODS, všechny tyhle garance jsem policii sdělil. Vím, že to může mít velké následky pro mne i pro mou rodinu," řekl Kořistka.
Policie tak nyní podle poslance ví už naprosto vše. Poslanec sám dříve nechtěl policii konkrétní jména sdělit s tím, že je řekne až u soudu. K tomuto kroku se podle svých slov rozhodl proto, že se neustále opakovaly spekulace okolo jeho osoby. Kořistka ale znovu veřejně odmítl jméno toho, kdo mu úplatek nabízel, říci.
Advokát Dalíka a Večerka Stanislav Devátý dnes opět zdůraznil, že ani jeden z nich Kořistkovi úplatek nenabídl. Momentálně ale Devátý informace o Kořistkově výpovědi nemá. "Nemáme k tomu žádné nové informace, neboť tím, jak bylo zrušeno usnesení o zahájení trestního stíhání, nám byl odmítnut vstup do trestního spisu, takže ani nevíme, co pan Kořistka navykládal policejnímu komisaři," řekl Devátý.
I Dalík v ČT trval na tom, že na zmíněné schůzce, kde byl vedle Kořistky i lobbista Večerek, žádná zmínka o úplatku nepadla. Ani on proto nemá představu, koho mohl Kořistka policii jmenovat. "Samozřejmě nevím. Já jsem mu nic nenabízel, nikdy," řekl Dalík v televizi. Večerek po poradě s právníky účast v diskusním pořadu odmítl.
Kořistka se v rozhovoru pro televizi netajil tím, že má určité obavy, nechtěl však být konkrétní. "Jen mne zaráží, že výpovědi, to, co říkám do protokolu, jsou k dispozici určité části médií," poznamenal. Úniky informací z vyšetřování, aféru okolo odposlouchávání telefonických hovorů a vůbec postup policie v celém případu přitom kritizuje i opoziční ODS.
Krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová, která označila postup policie za nezákonný, se podle Kořistky neseznámila dostatečně se spisem. Poslanec také zdůraznil, že silně vnímal vlivy na vyšetřování a opět zmínil kroky Andělové.
"Jen díky odvaze dozorujícího státního zástupce pana Fraše, který se vzepřel tomu rozhodnutí a odmítl zastavit trestní stíhání a následně byl odvolán, se celá záležitost vyšetřuje dále," myslí si Kořistka. Zmínil se i o schůzkách soudců se státními zástupci v inkriminované dny. "Ovlivňovali telefonicky některé lidi na státním zastupitelství," uvedl Kořistka.
Zmínil jméno předsedy ostravského soudu Víta Veselého, který se sešel s okresním státním zástupcem Josefem Bláhou právě v době, kdy zástupce rozhodoval, zda Dalíka s Večerkem pustit z vazby, a jméno Jaroslava Sýkory, žalobce působícího na krajském zastupitelství u Andělové. Cílem prý bylo představit jej jako nedůvěryhodnou osobu, která si vše vymyslela.