Do českých nemocnic přijede 28 amerických lékařů. Pomoc s velvyslancem vyjednal Hamáček

Do Česka přijede bojovat s koronavirovou pandemií 28 vojenských lékařů ze Spojených států. Pomoc zdravotníků z Texasu a Nebrasky dohodl s americkým velvyslancem Stephenem B. Kingem vicepremiér a šéf ministerstva vnitra Jan Hamáček (ČSSD), jak zjistil server iROZHLAS.cz. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) by lékaři mohli dorazit příští týden.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 15:15 21. 10. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve vážném stavu bylo ke středě 543 pacientů s koronavirem, o 25 víc než o den dřív

O další pomoci vnitro jedná ještě se Severoatlantickou aliancí i Bruselem. Ilustrační foto | Foto: David W. Černý | Zdroj: Reuters

„Pan ministr jednal s panem velvyslancem už od minulého týdne a dnes (ve středu – pozn. red.) se podařilo potvrdit, že bychom měli z Texasu a Nebrasky dostat 28 vojenských lékařů. V tuto chvíli to máme potvrzené, musí se ale domluvit ještě technické detaily,“ řekla pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

Šéf krizového štábu Hamáček má koronavirus. Nechal se testovat po setkání s ministrem Tomanem

Číst článek

Zatím tak podle Dlubalové není jasné, jak se do Česka zdravotníci dopraví nebo kdy přesně dorazí. V jednání je také, ve které nemocnici by mohli s péčí o pacienty nakaženými nemocí covid-19 pomáhat. Mluvčí k tomu dále řekla, že jde o příslušníky Národní gardy Spojených států, tedy rezervních složek amerických ozbrojených sil.

„Stejně jako jsme oslovovali Evropskou unii a NATO, tak pan ministr oslovil pana amerického velvyslance s tím, že jsme zjišťovali, jaké jsou možnosti Spojených států z hlediska personální i materiální pomoci. A výsledkem je zatím 28 lékařů,“ přiblížila dále Dlubalová.

Zkušení lékaři

Informaci o příjezdu amerických lékařů posléze na středeční tiskové konferenci potvrdil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). „Bylo to na základě vyjednávání pana vicepremiéra Hamáčka s americkou ambasádou. Ta oslovila partnery ve Spojených státech,“ popsal.

Národní garda tak podle Prymuly nabídla k využití tým 28 zkušených lékařů. „To znamená, že poskytovali péči právě při covidu ve Spojených státech,“ pokračoval ministr. Američtí zdravotníci by podle něj do Česka mohli přiletět příští týden.

„Ten tým bude mít i svoje ochranné pomůcky, a protože je velmi erudovaný, my ho nepochybně zapojíme. Máme tady řadu zařízení, která se o to hlásí,“ pokračoval Prymula. Primárně by podle něj mohli působit v polní nemocnici v Letňanech, zatím se však umístí tam, kde bude chybět personál.

O tom, že mají do českých nemocnic přijet američtí lékaři, se na tiskovém brífinku zmínil také premiér Andrej Babiš (ANO). Česko se kvůli vývoji epidemie covidu-19 podle něj obrátilo na zahraniční partnery s žádostí o pomoc.

Šéf obrany Lubomír Metnar (za ANO) poté tuto informaci publikoval na twitteru s tím, že se dolaďují detaily. „My intenzivně jednáme s americkou ambasádou. Připravujeme pozvání pro americké vojáky, aby sem mohli jet. Řešíme jejich právní status. Budeme řešit i jejich ubytování,“ řekl pro Radiožurnál mluvčí resortu Jan Pejšek.

„To znamená veškeré detaily působení příslušníků texaské a nebraské Národní gardy jdou za ministerstvem obrany,“ pokračoval mluvčí s tím, že by američtí zdravotníci mohli dorazit skutečně příští týden. „Ale dokud to nebude všechno úplně definitivně potvrzeno, podepsáno, tak do té doby to nebudeme sdělovat jako sto procentní,“ doplnil Pejšek.

Americké velvyslanectví ale zatím personální pomoc z řad zdravotníků nechtělo potvrdit. „Diskutujeme s našimi partnery z české vlády o tom, jak mohou Spojené státy podpořit naše české spojence během současné koronavirové epidemie. V této chvíli ale ještě nemáme konkrétní prohlášení,“ řekl Radiožurnálu mluvčí ambasády Griffin Rozell.

Další pomoc

O další pomoci tak podle Dlubalové vnitro jedná ještě se Severoatlantickou aliancí i Bruselem. Ten by mohl Česku poskytnout plicní ventilátory. „Co se týká zpětné vazby u Evropské unie, vypadá to, že by nám mohla vypomoci ventilátory, spíše tedy vybavením,“ upřesnila Dlubalová.

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. V zemi je nyní více než 113 tisíc nakažených. Většina z nich má mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných ale přibývá, momentálně jich je více než 4000, z toho 634 ve vážném stavu. S covidem-19 dosud v ČR zemřelo 1619 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Koronavirem se nakazil také Jan Hamáček, který současně zastává post šéfa krizového štábu. Testovat se nechal po setkání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD), u kterého test koronavirus potvrdil v neděli. Jsem doma v izolaci, ale pracuji dál online, včetně jednání vlády,“ uvedl na twitteru Hamáček.

Kristýna Guryčová, mag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme