Češi evakuovaní z Wu-chanu podle ministra Vojtěcha koronavirus nemají. Dva týdny zůstanou v karanténě

Pět lidí, kteří byli o víkendu evakuováni z čínského Wu-chanu, má negativní výsledky testů na koronavirus. Dál ale zůstanou dva týdny v karanténě v pražské Nemocnici Na Bulovce. Na twitteru o tom v pondělí informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Celosvětově se virem nakazilo přes 17 000 lidí, více než 20 nakažených je v Evropě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dva studenti z Wu-chanu, který je epicentrem nové nákazy, dva další čeští občané a jeden rodinný příslušník přiletěli do Prahy v pondělí po půlnoci.

Celý den všichni netrpělivě čekáte na výsledky testů na koronavirus u pětice Čechů, kteří včera přiletěli z Číny. Mám dobrou zprávu. Všechny výsledky jsou negativní. Přesto pro jistotu nadále zůstanou v karanténě. Z Bulovky mám informace, že nemají příznaky a daří se jim dobře.

15:48 – 03. 02. 2020

10 130

Z Číny je evakuovalo francouzské letadlo, kterým se přepravili do Bruselu. Tam je v neděli večer vyzvedl český vládní speciál. Sanitkou pak byli převezeni do Nemocnice Na Bulovce.

„Z Bulovky mám informace, že nemají příznaky a daří se jim dobře,“ uvedl ministr. Ve francouzském letadle bylo 250 lidí z 30 zemí. Podle tamních médií 36 z nich vykazovalo chřipce podobné příznaky, které mohou signalizovat i koronavirus.

38 testovaných v Česku

V Česku bylo kvůli podezření na koronavirus do soboty testováno 38 lidí, všechny výsledky byly negativní.

Do školy, nemocnice nebo na ostrov. Státy evakuují své občany z Číny a zavádí karantény

Číst článek

Mezi testovanými lidmi u nás byli jak Češi, kteří cestovali z Asie, tak turisté ze zahraničí. Preventivně byli vyšetřeni také například muž z Orlickoústecka, který se vrátil z Mexika, nebo žena z Brazílie, která přicestovala do Česka přes mezinárodní letiště v jihovýchodní Asii.

V karanténě je zatím také žena z Libereckého kraje, která byla v kontaktu s jedním z nakažených Němců. Její výsledky byly také negativní.

Celosvětově se nakazilo novým typem koronaviru více než 17 000 lidí, více než 360 zemřelo. V Evropě případy nákazy potvrdila Velká Británie, Francie, Německo, Itálie, Španělsko, Finsko a Švédsko. Kromě jednoho obyvatele Wu-chanu, který zemřel na Filipínách, byly všechny oběti v pevninské Číně.

Česká vláda v pondělí schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českou republikou, který bude platit od neděle 9. února až do odvolání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme