Záchranáři převezli z Brna do Prahy pacienty s covidem. Pro další letěl vrtulník

Konvoj záchranářů, policistů a hasičů převezl ve čtvrtek pacienty s koronavirem z přetížených brněnských nemocnic do Prahy. O přestěhování dalších nemocných se postará armádní vrtulník. Celkem jich z Brna přepraví devatenáct, řekla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.

Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Převoz pacientů z Brna do Prahy | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

S deseti pacienty zamířil z brněnské fakultní nemocnice do Prahy velkokapacitní vůz Fénix pražské záchranky, který doprovázeli policisté a hasiči. Se dvěma pacienty odjely do Prahy sanitky z Fakultní nemocnice u svaté Anny. Další pacienty převezou sanitky nebo také armádní vrtulník.

Z 19 pacientů jsou čtyři na umělé plicní ventilaci, zbylých 15 je ze standardních odděleních. Pacienti zamíří do Nemocnice na Homolce, Fakultní nemocnice Bulovka a Všeobecné fakultní nemocnice.

Speciální vůz Fénix – nazvaný podle bájného ptáka, který se po smrti znovu zrodí – je určený k zásahům s větším počtem pacientů. Měří deset metrů a dokáže přepravit až dvanáct lidí na nosítkách nebo až tři na nemocničních lůžkách. V akci se poprvé představil loni na podzim.

Náměstek Fakultní nemocnice Brno Ondřej Ludka novinářům řekl, že nemocnice do rána vybírala pacienty, které přepraví. U některých si podle něj nepřála převoz rodina, jiní chtějí zůstat v regionu. Komplikace nastaly i u dvou plánovaných převozů pacientů na umělé plicní ventilaci, protože u jednoho se stav podle Ludky zhoršil.

„Navíc řešíme i to, že máme pacienty ležící na břiše, což nám do vrtulníku nevezmou. Do vrtulníku je kapacita pacienta 130 kilo, máme ale třeba i pacienta se 170 kily,“ nastínil náměstek problémy, které musela nemocnice řešit. Nakonec ale dva pacienty na umělé plicní ventilaci vybrala.

Cílem transportů je pomoct jihomoravským nemocnicím, které jsou zahlcené pacienty s koronavirem. Některé už vyhlásily krajní stav nouze, například Vyškov nebo Kyjov.

Jihomoravský koordinátor lůžkové péče Vladimír Šrámek se nicméně domnívá, že stejně dojde k vyčerpání lůžkové kapacity v celém kraji. Čtvrteční převozy podle něj pomůžou jen krátkodobě. Informovala o tom Česká televize.

V Jihomoravském kraji je ke čtvrtku bezmála 900 hospitalizovaných s covidem, uvedla mluvčí kraje Alena Knotková. Je to spolu s Moravskoslezským krajem nejvyšší počet v zemi. Z toho asi 160 pacientů je na jednotkách intenzivní péče, což je nejvíc v Česku.

Na 100 tisíc obyvatel Jihomoravského kraje za posledních sedm dní nyní připadá podle údajů ministerstva zdravotnictví 1323 nově nakažených covidem-19, ve středu bylo toto číslo o 62 nižší. Ve středu v kraji ministerstvo eviduje 2291 nových případů koronaviru, což je o 700 více než před týdnem. Minulou středu byl ale svátek, takže se méně testovalo.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme