EURO 2020

Chorvatsko 1:1 Česko

Armádní speciál dovezl do Česka 150 tisíc rychlotestů. Počet nakažených vzrostl na 464

  • Na vojenském letišti Praha-Kbely přistál krátce před 2.30 vojenský speciál, na palubě měl 150 000 rychlotestů na nový typ koronaviru. Přivezl je z čínského Šen-čenu. Testy budou rozvezeny do distribučních míst.
  • Určeny budou mimo jiné pro obyvatele míst, které byly kvůli nákaze koronavirem uzavřena, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Další budou určeny pro testování policistů, vojáků či hasičů nebo pro velké nemocnice.
  • V Česku přibylo v úterý 81 potvrzených případů nákazy, sdělilo ve středu ráno ministerstvo zdravotnictví. Aktuální počet nakažených tak stoupl na 464, provedeno bylo přes 7600 testů.

Praha (Aktualizováno: 10:57 18. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní speciál přivezl z Číny rychlotesty na koronavirus (ilustrační foto) | Foto: MZV ČR | Zdroj: Twitter Tomáš Petříček

Aktuální vývoj sledujeme v tomto článku.

Česko chce z Číny v příštích dnech dopravit i další zdravotnický materiál, především respirátory, roušky či ochranné obleky.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by v neděli mělo být do Česka velkokapacitním ukrajinským letadlem přepraveno 30 milionů roušek. Určeny budou i pro obyvatelstvo.

Ve chvíli, kdy budou rozdány, měla by začít platit povinnost roušky nosit.

Text pokračuje pod online reportáží.

Další zdravotnický materiál by měla do Česka přepravit soukromá letadla.

Ministr Vojtěch v úterý podepsal příslušnou smlouvu se Smartwings a Czech Airlines. Hamáček novinářům řekl, že by již měla být vyřízena veškerá potřebná povolení a letadla by mohla vzlétnout ještě ve středu.

Ústecký kraj zabavil v Lovosicích 680 tisíc roušek. Podle Hamáčka hrozil jejich vývoz do zahraničí

Číst článek

Armádní Airbus A-319 odletěl do Číny v pondělí ráno s mezipřistáním v ruském Novosibirsku. Z Šen-čenu odstartoval v úterý po poledni středoevropského času. Na letišti na něj čekali ministři obrany Lubomír Metnar (za ANO), vnitra Hamáček a zdravotnictví Vojtěch.

Část rychlotestů přepravily po republice i policejní vrtulníky. Ve středu mířily podle Vojtěcha do šesti moravských nemocnic, ochranné pomůcky budou dopraveny i k policistům a hasičům na Moravě. „Ostatní regiony zavážíme po silnici už od brzkých ranních hodin,“ uvedla policie na twitteru.

Výsledky do půl hodiny

Úkolem letců bylo z Číny přivézt testy, které jsou určeny pro rychlé zjištění, zda lidé s podezřením na nákazu koronavirem jsou skutečně infikováni. Podle Vojtěcha jsou výsledky testů k dispozici za zhruba 20 až 25 minut, zatímco dosud používané testování výsledky přináší až asi po šesti hodinách. Výrazně by se tak podle něj měl zvýšit počet otestovaných lidí.

Vojtěch také řekl, že hned ve středu byla dovezena první dodávka a další je objednána. Za 100 000 testů ministerstvo zdravotnictví zaplatilo asi 14 milionů korun, dalších 50 000 testů zaplatilo ministerstvo vnitra. Dopravu zajistilo ministerstvo obrany.

Falešná negativita

Pokud podle Vojtěcha rychlotest ukáže pozitivní výsledek, s velkou pravděpodobností je verdikt správný. Pokud ale nákazu neodhalí, je dle něj možnost takzvané falešné negativity, tedy že pacient koronavirem nakažen ve skutečnosti je. K takovým pacientům se bude přistupovat individuálně podle jejich příznaků, řekl.

Materiál byl po přistání dezinfikován a poté převezen do Sedlčan do skladu Správy státních hmotných rezerv. Podle Metnara letadlo přivezlo 142 krabic o váze asi 6,5 tuny. Poznamenal, že povolení pro letadlo vyjednal premiér Andrej Babiš (ANO) s čínským velvyslancem. Po seznámení s tím, jak testy fungují, budou rozvezeny na distribuční místa a následně do velkých nemocnic či do míst s karanténou. „Protože tam potřebujeme protestovat místní populaci,“ řekl Vojtěch.

Třetinu nákladu dostalo zdravotnické zařízení ministerstva vnitra, které bude testovat policisty, vojáky, hasiče či celníky. Podle Hamáčka se jejich rychlým testováním předejde problémům v těchto sborech.

tzr, anj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme