Prokazování bezinfekčnosti v restauracích a klubech? Vrchní potřebuje smartphone, zákazníkům stačí papír

Od začátku listopadu budou muset restaurace a kluby kontrolovat certifikáty o očkování, testu nebo prodělaném onemocnění. Kontrolující se přitom neobejde bez chytrého mobilního telefonu se speciální aplikací: Zkontrolovat potvrzení prostým pohledem totiž nejde. Naopak veřejnosti stačí certifikát na papíře či jeho kopie v telefonu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontrolní aplikace čTečka

Kontrolní aplikace čTečka | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR, koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Kontrola u vstupu nebo nejpozději před poskytnutím služby. Tak by od 1. listopadu měl podle ministerského nařízení vypadat provoz v restauracích nebo klubech.

V restauracích budou platit i samotesty. Výsledek mohou zákazníci použít 24 hodin

Číst článek

Pokud hosté odmítnou prokázat, že byli očkovaní, že onemocnění covid-19 nedávno prodělali, případně byli negativně testovaní, provozovatel by je vůbec neměl vpustit dovnitř, případně je obsloužit.

Starší ministerské opatření předpokládá, že se kontrolovaný prokáže certifikátem vydaným podle pravidel Evropské unie, případně národním certifikátem. Jak přesně by taková kontrola ale měla proběhnout, to neříká. Řada provozovatelů se tak spokojí s ukázáním papírového certifikátu nebo se podívají, jestli má návštěvník zelenou obrazovku v mobilní aplikaci Tečka.

Tak při kontrole postupovala i pracovnice hygienické stanice, kterou v reportáži zachytila Česká televize.

Jenže takovým způsobem není možné pravost certifikátu ověřit. Barevnou obrazovku telefonu si lidé mohou snadno vytvořit sami bez ohledu na to, zda absolvovali test nebo očkování. Anebo si ji jednoduše „ofotí“ a uloží jako obrázek z doby, kdy měli platný test.

Právě proto jsou elektronické i papírové certifikáty o testu nebo očkování opatřené QR kódem. Ten ovšem nelze zkontrolovat prostým pohledem – slouží k přenášení digitálních informací a k jeho ověření v Česku slouží mobilní aplikace čTečka. Ta po přečtení kódu ukáže, na jaké jméno byl certifikát vystavený, navíc zkontroluje digitální podpis a ověří, že jde o pravý certifikát.

Bez chytrého telefonu to nejde

Aplikace rovněž ohlídá, zda je test platný. Informaci o tom, jak dlouho se jím lze prokazovat, pravidelně aktualizuje. Zareaguje tedy i na nově zkrácenou platnost: negativní PCR bude použitelný místo týdne jen tři dny, antigenní test pak 24 hodin.

Respirátory budou na hromadných akcích opět povinné. Vrací se i kontroly v klubech a restauracích

Číst článek

A jelikož jsou kontrolní kódy sjednocené napříč Evropskou unií, jednou aplikací mohou restauratéři kontrolovat Čechy i cizince.

Že je k řádnému ověření certifikátu potřeba telefon, potvrzuje i šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová. „Všichni naši zaměstnanci mají chytré mobilní telefony,“ řekla serveru iROZHLAS.cz s tím, že její podřízení aplikaci čTečka při kontrolách používají.

Povinný telefon ale představuje náklad, jelikož ho nemá každý restauratér. Ministerské nařízení nicméně neříká, že je používání kontrolní aplikace povinné.

Případná kontrola tak může být ryze formální, což naznačil ve vyjádření pro server iDNES.cz i prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Podle něj personál zákazníky vyzve k předložení dokladu o očkování, za jeho pravost ale nijak ručit nemůže.

Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme