‚Důležitá tradice,‘ ministr zahraničí Petříček žádá vládu o výjimku pro půlnoční mše na Štědrý den

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by chtěl výjimku z opatření proti koronaviru pro půlnoční mše na Štědrý den. Na twitteru v úterý uvedl, že o zvážení výjimky požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Opatření proti epidemii, která začnou platit od pátku spolu s přesunem Česka do přísnějšího čtvrtého stupně protiepidemického systému PES, účast na půlnočních bohoslužbách znemožňují.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostely jsou přístupné po omezenou dobu k individuálním modlitbám, nebo jsou mše v kostelech zrušeny. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kostely se mohou od pátku naplnit na 20 procent kapacity kostela, pokud účastníci bohoslužeb sedí. Platit zároveň začne zákaz volného pohybu lidí mezi 23.00 a 05.00. Podle Petříčka to prakticky znamená zákaz tradičních půlnočních mší na Štědrý večer. „Požádal jsem pana premiéra Babiše a ministra Blatného o zvážení výjimky pro tuto důležitou tradici,“ napsal ministr na twitteru.

Třeba plzeňské biskupství v úterý oznámilo, že v reakci na vládní protiepidemická opatření zrušilo všechny bohoslužby mezi 19.00 na Štědrý den a 07.00 na Boží hod vánoční. Biskupství uvedlo, že biskup Tomáš Holub tím chce předejít konfliktům zájemců o účast na hojně navštěvovaných bohoslužbách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme