Nemocnice ve Slaném bojuje s britskou mutací covidu. ‚Za tři týdny se nakazilo 80 lidí,‘ řekl ředitel

Nemocnice ve Slaném je na hraně svých možností, situace je v ní nejhorší za celou dobu epidemie koronaviru. Tak popsal stav v zařízení ředitel Štěpán Votoček. Podle něj se mezi zdravotníky šíří nakažlivější britská mutace viru a ti, kteří zbývají, přestávají být schopni zajistit provoz. Ministerstvo zdravotnictví v úterý oznámilo, že situace je pod kontrolou hygieniků a že byl prokázán pouze jeden případ britské mutace viru.

Slaný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice ve Slaném je na hraně svých možností, situace je v ní nejhorší za celou dobu epidemie koronaviru | Foto: Kristýna Nevanová | Zdroj: Český rozhlas

Nemocnice ve Slaném je aktuálně na hranici svých možností. Jak napsal server Novinky.cz, který na situaci upozornil, v nouzovém režimu fungují interní jednotka intenzivní péče a rentgen. Uzavřena byla také řada ambulancí.

Laboratorní vyšetření potvrdilo, že dosud nevídanou agresivitu šíření korovaviru mezi personálem Nemocnice Slaný má na svědomí tzv. britská varianta víru SARS-CoV-2.

11:22 – 26. 01. 2021

3 3

„Během posledních dvou až třech týdnů se nám nakazilo 80 zaměstnanců,“ popsal ředitel nemocnice Votoček Radiožurnálu s tím, že každý den dostává zprávy o nových nakažených doktorech a sestrách. V celé nemocnici pracuje asi 400 zdravotníků.

Vláda podlehla lidem, kteří nechápou, že oslavy silvestra můžou oželet, říká šéf nemocnice ve Slaném

Číst článek

Ředitel nemocnice byl podle svých slov překvapen z rychlosti a agresivity šíření. „Tím myslím, že dosud jsme vídali, že se v nějakém provozu nakazil jeden dva tři lidé a teď najednou během dvou dnů padli všichni. A to jsme nevídali, a proto jsme si nechali u vybraných vzorků otestovat tu možnost, zda se nejedná o takzvanou britskou mutaci,“ řekl Votoček.

Samotná analýza podle něj není jednoduchá a je nákladná. Trvala asi týden, než laboratoř potvrdila, že jde o britskou mutaci viru. Jak ale ředitel upřesnil, není možné testovat všechny vzorky. „Ale pokud to má jeden, tak je vysoce pravděpodobné, že to mají i další,“ dodal Votoček.

Ředitel ale potvrdil, že mutace viru nezpůsobuje vážnější průběh nemoci. Rozdíl je podle něj skutečně jen v rychlejším šíření viru.

Jeden odhalený případ

„Nemohu ani říci, že by se ta nemoc šířila od nějakého pacienta. Je možné, že někdo to zkrátka dostal třeba při nakupování a pak své kolegy třeba při převlékání v šatně vystavil malé dávce viru po dobu pár sekund, protože jinak si to úplně neumím vysvětlit,“ uvažuje ředitel nemocnice, kde se personál nakazil.

V brněnské nemocnici se potvrdilo 84 případů britské mutace koronaviru. Hospitalizace nebyla nutná

Číst článek

Votoček také připustil, že se novou mutací koronaviru mohli v nemocnici nakazit i pacienti, kteří covid původně neměli. Stává se totiž, že pacient je při přijetí negativní, ale po pár dnech se u něj nemoc covid-19 projeví a nakazí další původně negativní pacienty, kteří jsou s ním na pokoji. Tomu podle něj není možné předcházet.

Prostor, jak ještě více zpřísnit hygienická opatření, už podle Votočka moc není. „Samozřejmě existuje hypotetická varianta, že by úplně každý včetně údržbářů a řidičů chodili v těch igelitových overalech, ale to si myslím, že není úplně reálné,“ doplnil.

Situaci v nemocnici podle ministerstva zdravotnictví monitorují hygienici. „Výskyt britské mutace koronaviru v nemocnici ve Slaném je pod kontrolou hygieniků. Probíhá epidemiologické šetření kontaktů. Mutace se zatím prokázala jen v jednom případě,“ zveřejnil resort na twitteru.

Výskyt britské mutace koronaviru v @Nemocnice Slaný je pod kontrolou hygieniků. Probíhá epidemiologické šetření kontaktů. Mutace se zatím prokázala jen v jednom případě.

12:52 – 26. 01. 2021

6 40

Hanka Shánělová, Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme