První den se k očkování zapsalo 116 994 seniorů. Necelých deset tisíc si mohlo rezervovat termín

První den spuštění rezervačního systému k očkování proti covidu-19 se zaregistrovalo 116 994 seniorů. Z toho 9800 lidí starších 80 let si do páteční půlnoci rezervovalo termín, sdělil v sobotu vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Spuštění registračního systému na očkování proti koronaviru pro lidi nad 80 let provázel velký zájem, ale i technické problémy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První den spuštění rezervačního systému k očkování proti covidu-19 se zaregistrovalo 116 994 seniorů (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

První dostupné kapacity se v pátek vyčerpaly asi za hodinu, rychle zmizely i další přidané časy během odpoledne, další termíny pro zaregistrované se mají objevit v dalších dnech.

Babiš i Blatný se nechají podruhé očkovat později. ‚Maximalizujme počet seniorních slotů,‘ vyzvali

Číst článek

Start se neobešel bez komplikací - zpožďovaly se autorizační textové zprávy, systém byl chvílemi nedostupný, přetížená byla i telefonní linka 1221.

Podle opozice systém nefunguje správně, podle odborníků je zbytečně komplikovaný, nevyzkoušený a žádá příliš mnoho údajů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ale systém hájil a odmítl výtky, že systém nefungoval. „Systém nezkolaboval, jak někteří tvrdili, ale byl přetížen,“ prohlásil.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se mohou lidé starší 80 let k očkování přihlásit kdykoliv, třeba i za týden.

10 Babišových vyjádření k očkování: ‚Celou akci řídím já‘, ‚mám tah na branku‘ i ‚nejsem spokojen‘

Číst článek

„Systém je nastavený tak, že vždy budou mít přednost před ostatními. Vakcíny, které budou nyní přicházet, jsou určené především pro ně,“ uvedl ministr v pátek na twitteru ministerstva zdravotnictví.

Seniorů nad 80 let v Česku žije zhruba 441 tisíc, většina z nich doma, stát zatím očkuje ty, kteří žijí v domovech.

Pokračuje také očkování zdravotníků a zaměstnanců a klientů domovů pro seniory nebo domovů se zvláštním režimem určených pro pacienty s demencí. Od neděle by také mělo začít očkování druhou dávkou vakcíny lidem už očkovaným.

Epidemie v Česku začala v posledních dnech zpomalovat. V pátek v Česku přibylo zhruba o třetinu nových případů koronaviru méně než před týdnem, bylo jich 9230. Zmírnění protiepidemických opatření se ale v příštím týdnu podle ministra zdravotnictví očekávat nedá. Důvodem je mimo jiné stále vysoká zátěž nemocnic a hlavně jednotek intenzivní péče.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme