Rekordní nárůst koronaviru během dne. Ve středu v Česku dosud přibylo 5679 případů

Během středy zatím v Česku přibylo 5679 případů nemoci covid-19, to je dosud největší nárůst do večera od vypuknutí epidemie. Dál výrazně přibývá také hospitalizovaných, pacientů s koronavirem ve vážném stavu i obětí. S covidem zatím zemřelo 1158 lidí, přičemž v pondělí rekordních 58, dalších 42 v úterý a ve středu je úmrtí zatím 26.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku jsou uzavřeny restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce. Shromažďovat se může maximálně šest lidí. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Počet lidí s covidem, kteří vyžadují léčbu v nemocnicích, stoupl o 175 na 2678. Z toho 578 bylo v úterý ve vážném stavu, tedy o 51 víc než předchozí den. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Aktuálně nemocných je v Česku 73 463, přes 60 800 nakažených se už uzdravilo. Od začátku března se novým typem koronaviru nakazilo víc než 135 000 lidí, přičemž v říjnu přibývá za každé dva až tři dny 10 000 nákaz covidem.

Laboratoře v Česku vyhodnotily v úterý 30 894 testů, to je také dosavadní maximum od začátku března. Pozitivních na covid z nich byla víc než čtvrtina.

V úterý přibylo 8325 prokázaných případů nemoci covid-19. Dosavadní rekord zatím drží minulý pátek 9. října s 8617 nakaženými. Tento den se koronavirus potvrdil u takřka třetiny testovaných.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Enormní nemocniční přírůstky

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh nebo jsou úplně bez příznaků. V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 2678 lidí s koronavirem. Stav 578 z nich lékaři hodnotí jako těžký.

Od začátku října se počet hospitalizovaných i lidí vyžadujících intenzivní péči zvýšil víc než 2,5krát. Enormní přírůstky z posledních dnů vyvolávají obavy, zda zdravotnický systém bude mít dost kapacit i personálu, aby se mohl o pacienty postarat. Stát se proto snaží zajistit záložní lůžka, oslabenému personálu v nemocnicích pomůžou i medici.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v úterním televizním projevu řekl, že počet hospitalizací, těžkých případů a úmrtí v následujících týdnech podle modelů šíření viru ještě vzroste. Republiku podle něj čekají „tři složité a neveselé týdny“.

DOKUMENT: ‚Věřte nám, opravdu víme, co děláme.‘ Přečtěte si projev ministra zdravotnictví Prymuly

Číst článek

Nejrychleji se nyní nemoc šíří na Uherskohradišťsku, kde bylo za posledních sedm dní zaznamenáno přibližně 662 nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel.

Druhým nejpostiženějším okresem je Příbramsko s 583 případy. Třetím je okres Žďár nad Sázavou s 571 případy na 100 000 obyvatel za týden.

Kvůli nepříznivému vývoji koronavirové epidemie platí v celém Česku ode středy zpřísněná protiepidemická opatření.

Všechny školy od základních po vysoké přešly na distanční výuku kromě tříd pro děti se speciálními potřebami. Vybrané školy v každém kraji jsou určeny pro děti záchranářů a dalších klíčových profesí.

Uzavřeny jsou restaurace, bary, kluby, zakázány jsou kulturní i sportovní akce. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti.

Koronavirus ve světě

Polsko ve středu oznámilo nové rekordy jak v počtu nových případů nákazy koronavirem, tak v počtu úmrtí. Za uplynulý den přibylo 6526 nakažených a 116 infikovaných zemřelo.

Dva koronavirové milníky dnes ohlásilo i Maďarsko. Od počátku epidemie se koronavirus potvrdil u více než 40 000 lidí a zemřelo přes 1000 nakažených.

Itálie za posledních 24 hodin zaregistrovala 7332 pozitivních testů na koronavirus. Jde o nejvyšší denní přírůstek nakažených od počátku epidemie a o strmý nárůst oproti úterku, kdy úřady oznámily nových 5901 infikovaných.

Rusko hlásí 14 231 nových případů nákazy koronavirem a 238 úmrtí za uplynulých 24 hodin. Je to nový rekord. O den dříve to bylo 13.866 případů.

Rakousko hlásí rekordní počet nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2. Za posledních 24 hodin se nakazilo 1346 lidí.

Švýcarsko dnes eviduje 2823 nových případů koronavirové nákazy, což je podle agentury Reuters zhruba dvojnásobek oproti nárůstu před pěti dny.

Írán zaznamenal dalších 279 koronavirových úmrtí, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie a zároveň třetí rekord za týden.

Británie ohlásila 19 724 nových případů koronaviru za posledních 24 hodin. To je o 2490 nakažených více než v úterý. S covidem-19 v zemi za poslední den zemřelo 137 lidí, což je o šest méně než v úterý.

Severní Irsko dnes zároveň oznámilo nová opatření proti šíření koronaviru, která jsou nejpřísnější v celé Británii. Uzavře školy, hospody i restaurace.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme