Návrh opatření: konec antigenních testů na větších akcích, kontroly u vleků. Lockdown v plánu není

Ministerstvo zdravotnictví bude na vládě navrhovat, aby na akcích nad 1000 lidí nebyly uznávány antigenní testy na covid-19. Na menších mají platit i nadále. Resort pod vedením Adama Vojtěcha za ANO se také s vlekaři domluvil na kontrolách bezinfekčnosti mimo jiné při nákupu skipasů. Vojtěch také ve čtvrtek vyzval zaměstnavatele, aby pracovníkům umožnili v co největší míře pracovat z domova.

Aktualizováno Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch na tiskové konferenci

Adam Vojtěch na tiskové konferenci | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Při nákupu skipasů v lyžařských areálech budou podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové pokladní kontrolovat očkování, test nebo prodělanou nákazu covidem.

S covidem se musíme učit fungovat, uzavření provozů by nemělo nastat, řekl Havlíček. Omluvil se za chyby

Číst článek

Nošení respirátoru nebo podobné ochrany dýchací cest bude nutné na lanovkách nebo ve frontách, pokud nebudou dodržovány rozestupy. Pravidla by mohla začít platit od 1. prosince.

Nové opatření ohledně neuznávání antigenních testů na větších akcích nad 1000 návštěvníků by podle ministerstva mohla začít platit od 22. listopadu. Dál by se tak lidé mohli prokazovat očkováním, PCR testy a dokladem o prodělání nákazou covidem. Na menších by pak antigenní testy platily i nadále.

Lockdown neplánujeme

Ministerstvo má podle Svrčinové plán opatření, podle kterého postupuje. Uzavření provozoven podle ní není v tuto chvíli na stole. „Už jsem několikrát zdůrazňovala, že jakékoliv lockdowny v tom plánu zaujímají místo, až když bychom došli k nouzovému stavu,“ uvedla.

Predikce pro vánoční období podle ní takové nejsou. „Ale bude to vyžadovat součinnost všech občanů,“ dodala. Mají se jít očkovat, nosit roušky, dodržovat rozestupy a dezinfikovat si ruce.

Česko má za středu 9460 případů covidu, víc než před týdnem. Hospitalizovaných je 2300 pacientů

Číst článek

„Pouze v případě, že by došlo k vyhlášení nouzového stavu, máme v plánu omezení poskytování služeb jedna osoba na jednu osobu a omezení počtu návštěvníků na hromadných akcí a podobně. Lockdown rozhodně v našich plánech nehraje žádnou roli,“ dodala.

Pokud se data budou výrazně zhoršovat a současná opatření situaci nezlepší, mohlo by skončit uznávání negativních testů na všechny typy akcí. „Dalším možným mezistupněm je provádění PCR testu v ten samý den, kdy se účastníte jakékoliv akce. Možností je víc,“ dodala.

V posledních dvou dnech přibylo do statistik přes 9000 pozitivních testů. V nemocnicích je 2300 lidí a 300 potřebuje intenzivní péči. "Počet pozitivně testovaných bude růst. Je to o tom, jak se to propíše do nemocnic. Pokud se bude situace v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče zhoršovat, budeme muset tato opatření zavést," dodal ministr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme