Nakažených koronavirem je v Česku přes tisíc. Karanténa by se mohla zmírnit kolem Velikonoc

  • Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku překročil tisícovou hranici. K nedělnímu podvečeru jich podle ministerstva zdravotnictví bylo 1120. Vyléčilo se celkem šest lidí. Za sobotu bylo 158 nakažených.
  • V Česku je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha za ANO hospitalizováno kvůli koronaviru 74 lidí. Na jednotkách intenzivní péče je 19 z nich.
  • Přísná karanténní opatření by se podle náměstka ministra Romana Prymuly mohla začít rozvolňovat zřejmě od poloviny dubna.
  • Na pardubickém letišti přistál krátce před sobotní půlnocí ukrajinský letoun An-124 Ruslan. Z Číny dovezl mimo jiné dva miliony respirátorů nižších tříd a pět milionů roušek.
  • Zhruba o půl hodiny později dosedlo na Letišti Václava Havla letadlo společnosti China Eastern se sedmi miliony roušek.

Praha (Aktualizováno: 17:54 22. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v rouškách na Karlově mostě (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Další vývoj sledujeme v tomto článku.

Testovaných bylo v Česku dosud 15 584 lidí. Nejvíce infikovaných je v Praze, následuje Středočeský kraj, nejméně případů hlásí Kraj Vysočina a Liberecký kraj, vyplývá z webu ministerstva zdravotnictví.

Několik pacientů leží ve vážném stavu v nemocnicích, nikdo onemocnění COVID-19 nepodlehl. Hospitalizováno je v Česku celkem 74 lidí s nemocí COVID-19. Na jednotkách intenzivní péče je 19 z nich - jedenáct na umělé plicní ventilaci a jeden, muž ve Všeobecné fakultní nemocnici, na speciálním přístroji ECMO, který okysličuje krev.

Text pokračuje pod online reportáží.

První tři případy koronaviru se objevily před třemi týdny – v neděli 1. března. Největší denní nárůst od vypuknutí epidemie zaznamenalo Česko ve čtvrtek, kdy přibylo 205 případů nákazy, v pátek počet nakažených stoupl o 124.

V Pardubicích a Praze přistála letadla s rouškami a respirátory. Přivezla miliony ochranných pomůcek

Číst článek

Z nákazy koronavirem se zatím vyléčilo šest lidí. Vyléčení prvních tří lidí z Děčína oznámili lékaři v pondělí, v pátek se uzdravila žena z Frýdku-Místku. V sobotu řady uzdravených rozšířila studentka z Ekvádoru, která byla jako jedna z prvních pacientů hospitalizovaná v Nemocnici Na Bulovce, a žena z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Přísná karanténní opatření by se podle náměstka ministra Romana Prymuly mohla začít rozvolňovat zřejmě od poloviny dubna, protože ekonomiku velmi dusí. „Velikonoce zřejmě nebudou takové, jako jsme zvyklí. Budou bez návštěv a bez kostelů,“ dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Na hranicích budou opatření podle Prymuly nejspíš trvat déle.

Kromě respirátorů a roušek přivezlo v sobotu pozdě večer obří letadlo Ruslan 200 tisíc rychlotestů, 120 tisíc ochranných obleků a 80 tisíc brýlí. Z letiště materiál odvezou nákladní vozidla hasičů do policejního skladu v blízkém Opočínku.

Odtud jej hasiči budou rozvážet do distribučních center v jednotlivých krajích. Část bude směřovat i do páteřní sítě nemocnic a záchranné službě.

Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD zopakoval, že náklad neobsahuje nejvyšší typ respirátorů FFP3, které jsou určeny pro zdravotníky přímo ošetřující pacienty s koronavirem. „Jasně jsme říkali, co jsme zajišťovali, to jsou nejvíce požadované respirátory FFP2. Já jsem lékařům žádné FFP3 neslíbil, protože je nemůžeme koupit. V Číně nejsou,“ uvedl Hamáček.

Respirátory FFP3, které mělo koupit ministerstvo zdravotnictví, jsou zabavené ve skladech v Rotterdamu a prioritou je dostat kamiony s nimi z Nizozemska do Česka. Náklad, který je nyní na letišti v Pardubicích, podle Hamáčka nestačí na to, aby byly zdravotnické pomůcky distribuovány veřejnosti.

Izolace rodiny, plexiskla v prodejnách. Vietnamci jsou na epidemie zvyklí a reagují rychle

Číst článek

Vláda se chystá od pondělí změnit model distribuce ochranných pomůcek. Ministerstvo zdravotnictví bude zásobovat pouze svoje nemocnice, zbytek bude proudit do krajů přes ministerstvo vnitra. Podle premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše bude nový systém efektivnější.

Ruslan se vydal na cestu ve čtvrtek dopoledne z ukrajinského Kyjeva, v pátek naložilo 106 tun nákladu v čínském Šen-čenu. Cestu má v příštím týdnu dvakrát zopakovat.

Letadla s ochrannými pomůckami by podle ministerstva vnitra měla v Česku přistávat zatím šest týdnů. Vedle velkokapacitního letounu ve službách NATO Ruslan se do leteckého mostu zapojí letadla společnosti China Eastern. První takové přiletělo v pátek, další v neděli v noci.

Čína a Jižní Korea

Pevninská Čína za sobotu zaznamenala 46 nových případů koronaviru. Všechny kromě jediného se týkají osob, které do země přicestovaly ze zahraničí, informovala v neděli agentura Reuters s odvoláním na čínskou národní zdravotní komisi. Počet obětí nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, za sobotu vzrostl o šest na 3261.

Žena, který šířila nahrávku o plošné karanténě se přihlásila policii. Podle ní byla soukromá

Číst článek

V provincii Chu-pej, která je považována za epicentrum infekce, už čtvrtý den v řadě nepřibyl žádný nově nakažený. Zemřelo ale pět lidí.

Celkem se v pevninské Číně, tedy bez Hongkongu a Macaa, koronavirus od konce loňského roku potvrdil u 81 054 lidí. Z nemoci se zde dosud vyléčilo 72 244 lidí a ve vážném stavu zůstává 1845 pacientů.

Počty nově nakažených stále mírně klesají v Jižní Koreji, která oznámila 98 nových případů koronaviru, čímž bilance nakažených vzrostla na 8897.

Nezaznamenala však žádné další úmrtí. V pátek přitom evidovala 147 nově nakažených, rekordní počet z 29. února činil 909 případů.

Aneta Daněčková, ako, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme