Koronaviru podlehlo na světě přes 100 tisíc lidí. Spojené státy zaznamenaly nejvíce úmrtí za den

  • Nemoc covid-19 si po celém světě vyžádala již přes 100 000 obětí. Koronavirem, který onemocnění způsobuje, se nakazilo přes 1,6 milionu lidí. Napsala to v pátek agentura Reuters, která shromáždila údaje od jednotlivých států.
  • Spojené státy se staly první zemí na světě, kde za jediný den zemřelo na nákazu koronavirem přes 2000 lidí. Podle Univerzity Johnse Hopkinse v zemi za 24 hodin přibylo 2108 úmrtí na nemoc covid-19. Celkový počet obětí v zemi je 18 693, nakažených je pak přes 500 tisíc, dodala univerzita. Za posledních 24 hodin přibylo 35 tisíc případů nákazy.
  • Chytrá karanténa by se v Česku měla plně rozjet do konce dubna, uvedl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) olomoucké lékařské fakulty Marián Hajdúch, který koordinuje v projektu tuzemské laboratoře na testování vzorků. Poté podle něj bude moci přijít na řadu pozvolné uvolňování současné plošné karantény.
  • Rakousko po Velikonocích rozšíří zdravotní kontroly svých hranic kvůli koronaviru také na hranice s Českou republikou a Slovenskem.

Washington (Aktualizováno: 5:18 11. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chytrá karanténa by se měla podle odborníku rozjet do konce dubna (ilustrační foto) | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Prvního zemřelého zaznamenalo čínské město Wu-chan 9. ledna. Hranici 50 000 mrtvých svět překonal o 83 dní později, k překročení 100 000 obětí však stačilo již jen osm dní.

Imunolog: Po uvolnění přijde další vlna nakažených, zdravotnictví ale nemá nekonečné rezervy

Číst článek

Spojené státy jsou nejhůře zasaženou zemí na světě v počtu úmrtí i počtu nakažených. Překonaly tak několik hodin starý rekord ve Velké Británii, kde za den zemřelo 980 pacientů s covid-19.

Americký stát New York má nyní více potvrzených případů nákazy koronavirem než jakákoli jednotlivá země na světě a je tak nejpostiženější oblastí USA. Počet infikovaných podle tamních úřadů ve čtvrtek stoupl o 10 000 na 159 937 a 7000 lidí nemoci podlehlo. Poprvé od začátku pandemie klesl ve státě počet lidí, kteří se léčí z nemoci covid-19 na jednotkách intenzivní péče.

Na internetu se objevily snímky a video pořízené z dronu, na nichž pracovníci v ochranných oblecích ukládají v New Yorku rakve do hromadných hrobů. Informoval o tom v pátek zpravodajský web BBC.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem stoupl za pátek v Česku o 105 na 5674. Výrazně, o více než desetinu oproti čtvrtečnímu večeru, přibylo lidí vyléčených z nemoci covid-19 způsobované koronavirem. Je jich celkem evidováno 346. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k pátečnímu odpoledni.

Nárůst počtu zemřelých lidí s covid-19 byl mnohem mírnější než nárůst počtu vyléčených. Počet mrtvých stoupl ve srovnání s údaji z pátečního rána o šest na 119.

Zpráva pokračuje pod online reportáží.

Alzheimercentrum v Ostravě

Alzheimercentrum Ostrava ve čtvrtek hlásilo 24 pozitivních klientů a devět zaměstnanců, nechalo ale znovu zopakovat testy i u lidí, kteří původně měli negativní výsledek. Po přetestování tak přibylo 16 nakažených klientů a osm zaměstnanců, sdělila za centrum Martina Svobodová.

„Vzhledem k situaci, kdy původně negativně testovaný klient byl druhý den po obdržení výsledků pozitivně testován při vyšetření v nemocnici, jsme přistoupili k přetestování primárně negativně testovaných klientů a zaměstnanců,“ uvedla. Ve čtvrtek hejtman Ivo Vondrák (ANO) uvedl, že jedna z nakažených klientek zemřela.

Alzheimercentrum Ostrava mělo při vypuknutí nákazy 77 klientů a 70 zaměstnanců, s nemocí covid-19 je tam tedy více než třetina osob. Svobodová dodala, že s ohledem na vysoký počet pozitivně testovaných zařízení požádalo Moravskoslezský kraj o okamžitou personální a materiální výpomoc.

„Jsou potřebné zejména omyvatelné obleky, respirátory nejvyšší možné kvality FFP3 bez výdechového ventilu, jednorázové overaly, jednorázové zástěry, nanoroušky a nitrilové zdravotnické rukavice,“ uvedla Svobodová.

VIDEO: Vězni v New Yorku nestíhají pohřbívat mrtvé do hromadných hrobů. Úřady najaly lidi ‚zvenku‘

Číst článek

Podle ní zařízení hledá urgentně zdravotníky včetně studentů a mediků, kteří by mu byli ochotni pomoci na oddělení izolace. Zájemci se mohou hlásit na čísle 774 774 088.

Vondrák v pátek řekl, že situace už se řeší. Podle něj si zástupce zařízení už ráno vyzvedl nějaké ochranné pomůcky. Situaci s domovem a jeho potřeby bude řešit vedoucí sociálního odboru.

„Budeme se domlouvat na tom, co ještě potřebují a co jim chybí. Kraj v daný okamžik ale nedisponuje respirátory FFP3,“ dodal. Podle něj by zařízení mohla pomoci armáda, ale bude se jednat pouze o podpůrné činnosti, jako je například úklid, dezinfekce a podobně.

Dalším zařízením v regionu, kde se hromadně vyskytla koronavirová nákaza, je Domov pro seniory Iris v Ostravě. Ředitel Michal Mariánek v pátek řekl, že aktuálně má pozitivních 18 klientů a pět zaměstnanců, což je o jednoho pracovníka více než ve čtvrtek. Opakované testy se tam zatím neprovádějí. Podle Mariánka zařízení čeká na pokyny hygieniků.

V Moravskoslezském kraji se počet pozitivně testovaných ve čtvrtek zvýšil na 558. Z nemoci se vyléčilo dalších deset lidí, celkem už je v regionu 24 vyléčených.

Letadla z Číny

Česko nakupuje z Číny ochranné prostředky za miliardy korun. Jako první dorazil 18. března letoun s rychlotesty na koronavirus. Díky leteckému mostu z Číny, který dojednalo ministerstvo vnitra, zatím do ČR dorazilo zhruba 25 letadel s asi 550 tunami roušek, respirátorů a dalšího materiálu.

V pátek ráno v Praze přistál Airbus 330-243, který pojme 200 metrů krychlových nákladu. Odpoledne v Praze přistane nákladní Boeing 777, který dokáže přepravit až 500 metrů krychlových nákladu.

„Letadla do Česka dopraví roušky, respirátory, štíty, brýle, ochranné obleky, testovací sady. Dodávka bude z Opočínku ještě dnes rozvezena do krajů," řekl mluvčí hasičů Rudolf Kramář. Dodal, že přesné počty přivezeného materiálu budou hasiči znát po přepočítání ve skladu v Opočínku.

V sobotu a v neděli by mělo do Česka přiletět po jednom letadle airbus, v pondělí se čeká jeden airbus a jeden nákladní boeing. Všechna letadla přivezou materiál z Šanghaje.

Ministerstvo vnitra prostřednictvím hasičů dosud jednotlivým odběratelům rozvezlo šest milionů kusů respirátorů, 40,3 milionu roušek, 10,5 milionu rukavic, 299 tisíc obleků, 419 tisíc brýlí, 245 tisíc štítů, 290 tisíc návleků a 280 tisíc rychlotestů. Hlavní část odebraly kraje, například k nim šlo tři miliony respirátorů a 24,2 milionu roušek.

Kontroly na hranicích

Rakousko po Velikonocích rozšíří zdravotní kontroly svých hranic kvůli koronaviru také na hranice s Českou republikou a Slovenskem. Podle agentury APA to vyplývá z nařízení rakouského ministra zdravotnictví Rudiho Anschobera, zveřejněného v noci na pátek. Rakousko tak bude kontroly provádět na hraničních přechodech se všemi svými sousedy.

Při příjezdu do Rakouska přes kteroukoli hranici bude muset každý cizinec předložit lékařské potvrzení, že není infikován virem SARS-CoV-2. Rakušané a osoby s trvalým pobytem v Rakousku mají místo předložení potvrzení možnost uchýlit se po návratu do 14denní domácí karantény.

Rakousko zavede po Velikonocích povinnost nošení roušek v MHD. Teď se musí nosit do obchodů, přičemž obchody je musí zákazníkům obstarávat. Šít se prostě v Rakousku nebude..@iROZHLAS.cz @Radiožurnál @Český rozhlas Plus

08:29 – 10. 04. 2020

11 46

Nadále je možné Rakouskem jen projíždět bez zastavení a také přeshraniční přeprava zboží je povolena, uvedla APA.

Stejné zdravotní kontroly jako na hranicích platí pro osoby, které do Rakouska přicestují letecky. Letecký provoz je však nyní i v Rakousku silně utlumený.

Česká republika kontroly na hranicích s Rakouskem, a také s Německem, obnovila v souvislosti s hrozbou šíření nového koronaviru od soboty 14. března. Po dvojím prodloužení opatření budou prováděny nejméně do půlnoci pátku 24. dubna. Cizinci mají prakticky zákaz vstupu do země. Slovensko kontroluje své hranice s Českem, Maďarskem, Rakouskem i Polskem.

Situace v Rusku

V Rusku od čtvrtka přibylo 1786 nakažených koronavirem, což je zatím nejvyšší denní nárůst, oznámil v pátek tamní krizový štáb. Celkový počet nakažených se tak vyšplhal na 11 917. Počet mrtvých se zvýšil o 18 na současných 94.

Ve čtvrtek země hlásila o 1459 infikovaných více. Nižší byl také údaj o nově zemřelých, ve čtvrtek jich bylo 13. Krizový štáb také podle agentury TASS oznámil první případy nákazy z Tuvské oblasti na jihu Sibiře.

Nejvíc nakažených má Moskva, na niž z nových případů připadá 1124 a celkově je tam infikováno na 7800 lidí. Z nově ohlášených mrtvých připadá na Moskvu 12. Oficiální statistiky také udávají, že z nemocnic bylo propuštěno 97 pacientů.

Testy na přítomnost koronaviru v Rusku provádí 200 laboratoří, z nich 22 soukromých, uvedla agentura TASS. V moskevských nemocnicích začíná léčba nemoci s použitím krevní plazmy od dárců s dostatečnými protilátkami.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme