Dítě z brněnské školky mělo pozitivní test na koronavirus. Celá třída půjde do karantény

Dítě z Mateřské školy Duha v městské části Brno-Bystrc bylo v pátek pozitivně testováno na onemocnění covid-19. Třída, do níž dochází, tak bude zavřena a část dětí ze školky musí na 14 dní do karantény. Zařízení informaci zveřejnilo na svém webu. Na nákazu ve školce upozornila Česká televize.

Brno (Aktualizováno: 15:51 29. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli nákaze bude uzavřena jen část školky, ostatní třídy zůstanou v provozu (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ve spodní třídě (zelená + modrá) bylo dnes 28. 5. 2020 pozitivně testováno dítě na covid-19. Celá spodní třída je uzavřená a je na 14 dní v karanténě. Rodiče dětí ze spodní třídy budou kontaktováni krajskou hygienickou stanicí. Ostatní třídy zůstávají v provozu,“ uvedla školka na webu. Pracovnice školky uvedla, že další informace poskytovat nebudou. Mateřská škola má kapacitu 76 dětí a na stránkách píše, že je naplněná.

Po oznámení rodičů učinila mateřská škola další kroky. „Školka to podle metodiky okamžitě nahlásila hygienické stanici, která rozhodla, že třída se ihned uzavře a všechny děti z té třídy mají čtrnáctidenní karanténu. Na test byly určeny dvě nebo tři vychovatelky, které v té třídě působí,“ uvedl starosta Bystrce Tomáš Kratochvíl (ČSSD).

Doplnil, že dalších se to zatím netýká, postup ale určuje hygienická stanice. „Paní ředitelka jednala velmi zodpovědně, ihned informovala všechny rodiče jak z dotčené třídy, tak i z vedlejších tříd. Je samozřejmě na rodičích, jestli dítě z vedlejších tříd ze školky odhlásí, či neodhlásí. Podle metodiky máme třídy po 15 dětech a z těch dalších dvou tříd, kde nebyla nákaza, rodiče odhlásili tři děti,“ řekl starosta.

Text pokračuje pod online reportáží.

Karanténa nyní končí v blanenské školce na ulici Rodkovského. Školka v nouzovém stavu fungovala pro děti záchranářů, u jednoho z dětí se však na začátku minulého týdne potvrdil koronavirus. Celkem 17 dětí tak podle ředitelky školky Jany Mašátové muselo do karantény, také osm zaměstnanců školky. Školka tak oproti předpokladům k 25. květnu neotevřela. „Zaměstnanci jsou všichni v pořádku, testy měli negativní, předpokladem je, že otevřeme 2. června,“ řekla Mašátová.

Vývoj epidemie

V Jihomoravském kraji bylo k pátečnímu ránu od začátku epidemie pozitivně testováno podle ministerstva zdravotnictví 542 lidí. Pozitivně testovaných dětí je v kraji minimum. Podle posledních informací krajské hygienické stanice ze čtvrtečního podvečera bylo ve věkové kategorii do čtyř let sedm případů nemoci, v kategorii pět až devět let čtyři případy.

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví se v Česku potýká s nemocí covid-19 2360 pacientů, 140 z nich leží v nemocnici. Denní přírůstky nakažených se v tomto týdnu drží pod šedesátkou, v pondělí přibylo 47 potvrzených případů, v úterý 48 a ve středu 36. Celkově se v Česku od vypuknutí epidemie nakazilo 9143 lidí a 319 pacientů s onemocněním covid-19 zemřelo.

Nejvyšší počet případů nákazy je od začátku epidemie evidován v Praze, a to 2079, tři pětiny lidí se již uzdravily. Druhý je Moravskoslezský kraj s 1562 případy a třetí Středočeský kraj s 1059 infikovanými. Naopak nejméně případů je v Jihočeském kraji a na Vysočině, shodně 185.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme