Přetížená nemocnice v Chebu přemisťuje 14 pacientů jinam. Lékaři se o ně postarají v Praze či Rakovníku

Přetížená chebská nemocnice přemisťuje 14 pacientů s covidem-19 do nemocnic v Mariánských Lázních, Rakovníku či v Praze. Přesun pacientů většinou s lehkým průběhem nemoci organizovala v neděli krajská koordinátorka Dagmar Uhlíková, řekl v pondělí mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký. Nemocnicím v kraji docházejí volná lůžka pro pacienty s covidem, důvodem je nedostatek kvalifikovaného personálu a přetíženost současného.

Cheb (Aktualizováno: 11:56 11. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přetížená nemocnice v Chebu přemisťuje 14 pacientů jinam (ilustrační foto) | Foto: Leoš Kučera | Zdroj: GŘ HZS ČR

„Podařilo se domluvit převoz třinácti covidových pacientů s lehkým průběhem nemoci a jednoho pacienta z oddělení JIP, přičemž část transferů se uskutečnil už v neděli a část by jich měla proběhnout pravděpodobně dnes,“ řekl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Chebské nemocnici dochází lůžka pro JIP. Osm pacientů muselo být převezeno jinam

Číst článek

Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (za STAN) jsou k pondělí v chebské nemocnici k dispozici dvě lůžka intenzivní péče a více standardních lůžek s kyslíkem.

„Je pravda, že jsme na hraně a máme jednotky lůžek s intenzivní péčí. Připravujeme ale další transfery tak, abychom byli připraveni přijímat pacienty, kteří to potřebují. Snažíme se využívat národní dispečink lůžkové péče,“ řekl Kulhánek.

Hejtman uvedl, že jedná s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) o dodávce osmi lůžek intenzivní péče do Chebu od Armády ČR. Nemocnice k nim ale potřebuje také zdravotnický personál.

Podle dat ministerstva zdravotnictví o kapacitách nemocnic zbývají k pondělku tři volná lůžka intenzivní péče pro pacienty s covidem-19, pro ostatní zbývá devět z původních 78. Lůžek s kyslíkem je pro nakažené 85 z původních 598.

Česko má za neděli 4283 případů, o třetinu méně než minulý týden. Skóre PES kleslo na 84

Číst článek

Karlovarské krajské nemocnici, pod níž spadají nemocnice v Karlových Varech a v Chebu, chybí podle Podrackého kvůli nemoci okolo 60 zaměstnanců.

Nemocnice se potýkají s nedostatkem hlavně specializovaných sester, které by se staraly o pacienty s koronavirem na oddělení intenzivní péče.

Už v týdnu se restrukturalizovaly obě nemocnice – v Karlových Varech i v Chebu. Z některých oddělení, například z kožního, se vytvořila covidová lůžka pro pacienty s méně závažným průběhem nemoci. Z části běžné intenzivní péče vznikla covidová.

Problémy s nedostatkem intenzivní péče pro covidové pacienty se řešily také tím, že v pátek nemocnice převezla dva pacienty do Plzně a do Prahy.

Pomoc Německa?

Minulý týden usilovalo vedení Karlovarského kraje o přesunu pacientů do německých nemocnic. Ministr zdravotnictví Blatný ale tuto možnost odmítl. Uvedl, že jsou v Česku dostatečné kapacity a není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic.

„Jsem domluven s ministrem Blatným, že v momentě, kdy by se vyčerpaly národní kapacity, bude aktivována česko-německá spolupráce,“ řekl nyní hejtman.

Média v minulých dnech citovala primáře interny chebské nemocnice Stanislava Adamce, podle kterého už bylo nutné na jeho oddělení rozhodovat, který pacient dostane lůžko na jednotce intenzivní péče a který navzdory potřebě jen na standardním oddělení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme