Pět Čechů bude z Číny evakuovaných ve spolupráci s Francií. Stráví dva týdny v karanténě

Pětice českých občanů, která má zájem o evakuaci z Číny kvůli šíření nového koronaviru, bude do Česka dopravena ve spolupráci s Francií. Po pátečním jednání s prezidentem Milošem Zemanem to řekl premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Do Prahy by je měl v neděli dopravit z Bruselu vojenský speciál. Budou hospitalizováni v pražské Nemocnici Na Bulovce, pak stráví dva týdny v karanténě.

Praha/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Premiér Andrej Babiš po více než hodinovém jednání se prezidentem Milošem Zemanem v Lánech řekl, že hlavu státu informoval o aktuální situaci týkající se koronaviru.

Čína žádá o humanitární pomoc. Česko zváží, jestli může nějaké prostředky poskytnout

Číst článek

„Pět občanů bude evakuováno ve spolupráci s Francií. Předpokládáme, že v neděli dorazí do Bruselu, kam pošleme vojenské letadlo, na palubě bude lékař z Bulovky. V neděli večer dorazí do Prahy a následně budou převezeni do Bulovky a měli by být 14 dní v karanténě,“ uvedl Babiš.

Podle informací ČTK budou na palubě letadla směřujícího do Prahy i dva slovenští občané. Pro ně přijedou ze Slovenska sanitky a odvezou je do fakultní nemocnice do Banské Bystrice.

Přímo v čínském městě Wu-chanu, epicentru současné nákazy, pobývají čtyři Češi. Dva z nich - studenti - požádali o evakuaci, další dva tam žijí dlouhodobě a do Česka se vrátit nechtějí.

Zrušení letů?

Předseda vlády také dál počítá s tím, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO na pondělním jednání kabinetu předloží návrh na zastavení všech přímých letů mezi Českem a Čínou.

Nový koronavirus si už v Číně vyžádal 213 obětí. Celkem se nakazilo 9692 lidí

Číst článek

K chystanému zákazu všech letů mezi Českem a Čínou se v pondělí podle Babiše vyjádří i hlavní hygienička Eva Gottvaldová. „Víceméně jsme se na tom s panem ministrem domluvili, že to projednáme na vládě,“ uvedl Babiš.

Kabinet podle něj může podobné rozhodnutí učinit, i když se tak dosud nikdy nestalo. Je důležité, abychom dali najevo lidem, že je pro nás nejdůležitější, abychom zabezpečili bezpečnost občanů, řekl Babiš.

Česko je připraveno případně vyslat speciál pro své občany, kteří by se mohli dostat do potíží v zahraničí kvůli tomu, že mají rezervované letenky na zrušené spoje. „Monitorujeme situaci, zatím to řešíme ve spolupráci s jinými zeměmi,“ dodal Babiš.

Virem se po celém světě nakazilo už bezmála 10 tisíc lidí, z toho přes 9800 v Číně, kde jich už nejméně 213 zemřelo. V Česku se od čtvrtka kvůli koronaviru testovalo 34 vzorků, žádný z nich nebyl pozitivní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme