Čínské stříkačky zatím v Česku žádný lékař nevyužil. Stát přitom zaplatil tři miliony za expresní dodání

Ve skladech Správy státních hmotných rezerv zatím zůstávají všechny stříkačky s pevnou jehlou dovezené z Číny. Žádný z lékařů je dosud k ředění vakcín proti koronaviru nepotřeboval. Stát přitom za expresní dodání v lednu zaplatil bezmála tři miliony korun.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti onemocnění Covid-19

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Když ministerstvo zdravotnictví v lednu obhajovalo třímilionový příplatek za expresní dodání letadlem, argumentovalo tím, že standardní dopravou v lodním kontejneru by očkovací materiál dorazil až ke konci dubna. Podobnou odpověď dostal Radiožurnál ještě před měsícem.

Příplatek za expresní dopravu byl téměř dvojnásobkem ceny samotného materiálu. Celá zásilka 1,8 milionu čínských stříkaček ale nyní dál zůstává nevyužitá ve skladech Správy státních hmotných rezerv.

Miliony stříkaček a jehel z Bulharska nedorazí. Stát objednávku kvůli dlouhé dodací době zrušil

Číst článek

Ministerstvo financí již před měsícem uvedlo, že nákup ochranných pomůcek aktivně monitoruje. Tento konkrétní čínský nákup ale resort nekontroloval.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej pak Radiožurnálu napsal, že nákupy zdravotnických pomůcek a prostředků se protikorupční policie zabývá, konkrétnější ale nebyl s tím, že na podávání informací má vyhrazené právo Vrchní státní zastupitelství v Praze. To na dotaz Radiožurnálu uvedlo, že policisté se konkrétně nákupem materiálu potřebného k očkování nezabývají.

Radiožurnál také tento týden informoval o tom, že ministerstvo zdravotnictví zrušilo nákup 12 milionů jehel a stříkaček z Bulharska.

Bulharské jehly a stříkačky měly být hlavním materiálem pro aplikaci očkování v Česku, ministerstvo ale zhodnotilo, že nejsou potřeba, protože Správa státních hmotných rezerv v minulých měsících nakoupila očkovací materiál po vlastní ose. Výrobci jí průběžně dodávají jehly a stříkačky k naočkování nejméně 5,5 milionu lidí.

Kauza stříkaček z Číny

Česko si od čínského výrobce v rámci společného evropského tendru zajistilo 1,8 milionu stříkaček s pevnou jehlou, za které zaplatilo 1,7 milionu korun. Tato cena však nebyla konečná. Ministerstvo si posléze připlatilo tři miliony korun za expresní leteckou dopravu. Jinak by zásilka putovala lodí a byla by tu v dubnu.

‚Materiál na ředění máme.‘ O čínské stříkačky není zájem, ministerstvo přitom připlácelo za dopravu

Číst článek

Záhy se ale ukázalo, že tento typ pomůcek není pro očkování vhodný. Pro natažení i aplikaci látky by se totiž použila stejná jehla.

„Aplikace je pak mnohem bolestivější,“ popsala už dříve pro iROZHLAS.cz třeba šéfka České asociace sester Martina Šochmanová.

Někdejší ministr za ANO Jan Blatný vzápětí přišel s vysvětlením, že jde o pomůcky pro ředění vakcín. „Od začátku tak byly koncipovány a objednány,“ uvedl pro Radiožurnál.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme