Ve středu v Česku přibylo téměř 13 tisíc nakažených. Nejvíce případů evidují na Benešovsku

Během středy přibylo v Česku 12 977 potvrzených případů koronaviru. Je to dosud nejvíce ve volném dni, kdy se obvykle méně testuje. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. V ČR je nyní 174 965 lidí s prokázanou nemocí covid-19. Většina z nich má mírný průběh, počet hospitalizovaných i obětí ovšem v posledních dnech stále strmě roste.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 12:05 29. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice, kde se starají o nemocné s covid-19 | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Od 1. března, kdy byly v Česku zaznamenány první případy nákazy, odhalily laboratoře v ČR zhruba 297 tisíc případů koronaviru. Z toho se téměř 119 400 lidí vyléčilo. Ministerstvo tento údaj mírně zrevidovalo, ve středu večer bylo vyléčených zhruba 112 tisíc. Takto velký nárůst vyléčených většinou nebývá.

S nemocí covid-19 dosud v ČR zemřelo 2675 lidí. Od minulé středy přibývá každý den více než 100 obětí. V úterý nemoci podlehlo 146 lidí, dosud nejvíce. Na středu zatím připadá 74 úmrtí. Tyto údaje ale při pozdějších aktualizacích obvykle rostou, je tak pravděpodobné, že i ve středu nakonec bude počet obětí vyšší než sto.

V nemocnicích je podle údajů ke středečnímu večeru 6624 pacientů s covidem. Jejich počet se za den zvýšil o 433, pacientů ve vážném stavu přibylo o 69 na 962. Od začátku měsíce tak přibylo zhruba 5500 hospitalizovaných.

Podle dat Národního dispečinku intenzivní péče je nyní obsazeno zhruba 55 procent lůžek s umělou plicní ventilací (UPV), jejich celková kapacita se za den navýšila o 25 na 2009 míst. Na odděleních JIP a ARO je momentálně v zemi více než 4000 lůžek, volných jich je 27 procent.

Přehled počtu nakažených lidí v jednotlivých obcích najdete pod online reportáží.

Nejhůře jsou na tom nemocnice v Karlovarském kraji, které mají volných jen sedm přístrojů pro umělou plicní ventilaci, osm lůžek na JIP a zhruba pětinu kapacity standardních lůžek s kyslíkem, což je zhruba 100 míst. V Praze zbývá už jen necelých 16 procent lůžek na JIP, tedy také zhruba 100 míst. Špatná je situace rovněž ve Zlínském kraji, kde je volných 19 přístrojů UPV a 30 lůžek na JIP. V obou případech je to asi pětina z celkové kapacity nemocnic v kraji.

Provedené testy

Stále více se testuje. Laboratoře v úterý provedly opět přes 45 tisíc testů, odhalily rekordních 34,4 procenta nakažených. Podíly pozitivních testů vyšší než 30 procent jsou v poslední době běžné, což naznačuje, že v populaci je mnohem víc infikovaných, než se podaří odhalit. Středeční bilanci testů ministerstvo zveřejní vpodvečer.

Koronavirem nejvíce zasaženým okresem je momentálně Benešovsko. Za uplynulých sedm dní tam na 100 tisíc obyvatel evidují 1142 nakažených. Vyšší než tisíc je tento údaj ještě na Vsetínsku, Náchodsku, Rakovnicku, Přerovsku a Zlínsku. Relativně nejlépe je na tom Chebsko s 276 případy nákazy na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

Představitelé státu včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) ve středu při příležitosti výročí vzniku samostatného státu znovu vyzývali občany, aby dodržovali opatření vyhlášená vládou proti šíření koronaviru. Stát je postupně zpřísňuje ve snaze zabránit překročení kapacity nemocnic.

Od středy platí další zpřísnění restrikcí. Lidé nesmějí vycházet před 4.59 a po 21.00. Povoleny jsou v tuto dobu jen cesty za prací, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku nebo venčení psa v blízkosti bydliště. Obchody se základními potřebami, které vláda nechala otevřené, musejí nově až na výjimky zavřít mezi 20.00 a 5.00 a v neděli na celý den. Omezeny jsou farmářské trhy. Úřady i firmy mají nařídit práci z domova, pokud je to možné.

gak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme