Od úterý začíná platit povinnost nosit roušku na zastávkách veřejné dopravy, informoval Prymula

Od půlnoci v úterý 13. října bude v Česku povinné nosit roušky na zastávkách veřejné dopravy, tedy na jejich nástupištích, v přístřešcích a čekárnách, uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Po pondělním mimořádném zasedání vlády o opatřeních informovali zástupci vlády – premiér, ministr zdravotnictví, ministr školství a ministr vnitra. Opatření proti šíření nemoci covid-19 platí zatím do 3. listopadu, kdy má skončit nouzový stav.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na zastávkách veřejné dopravy bude od úterý povinnost mít rouškou zakrytá ústa a nos | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V celé republice platí povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov od 10. září. Chránit si ústa a nos je nutné při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

Ve firmách nemusí mít roušku zaměstnanci vykonávající práci na jednom místě, například v kanceláři, s minimálně dvoumetrovým rozestupem. Výjimku mají i lidé pracující ve výrazně ztížených podmínkách, co se týče horka.

Zeman by podpořil pokutování za nenošení roušek. ‚Odpovědnost přijal Babiš výměnou ministra,‘ míní

Číst článek

Prymula v pondělí novinářům řekl, že se kabinet nerozhodl jít cestou zemí jako Slovensko, které nařizuje plošné nošení roušek ve městech i obcích.

„My se rozhodli nošení rozšířit jen o jednu věc, tedy nástupiště, zastávky a přístřešky, které souvisí s nástupem do MHD,“ řekl. Opatření je podle něj vhodné z toho důvodu, že v prostředcích hromadné dopravy už roušky povinné jsou.

Povinnost nosit roušku

Česko patřilo od počátku šíření koronaviru mezi země, kde byly povinné roušky. Většina zemí zakrývání dýchacích cest původně nenařizovala, ale jen doporučovala. V Česku byly na jaře mimo domov roušky povinné s účinností od 19. března.

Ukázalo se však tehdy, že ČR nemá pro tuto situaci dostateční zásoby nejen roušek, ale i dalšího ochranného vybavení. Lidé se proto ve velkém uchýlili k šití roušek doma.

Kvůli začátku školního roku ohlásil tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), že od 1. září budou roušky povinné vedle úřadů, hromadné dopravy a zdravotnických a sociálních zařízení také v obchodních centrech, školách mimo třídy, v kadeřnictvích a hospodách.

Vojtěch však později po kritice a premiéra Andreje Babiše (ANO) a schůzce s ministerským předsedou oznámil, že od září ve školách, obchodech, restauracích či kadeřnictvích roušky povinné nebudou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme