V Česku zemřeli další dva lidé nakažení koronavirem, celkem jich je jedenáct

V Česku zemřeli další dva lidé, u nichž byla zjištěna nákaza novým typem koronaviru. Celkem počet obětí vyšplhal na jedenáct, vyplývá z informací, které v sobotu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Vyléčených zůstává 11 lidí, počet nakažených byl v neděli 2663.

Praha (Aktualizováno: 22:34 28. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze zůstává nejvíce lidí s nemocí COVID-19, ministerstvo jich k sobotnímu odpoledni evidovalo 703. | Foto: Kristián Těmín | Zdroj: Český rozhlas

Počet nakažených koronavirem se v Česku během nedělního rána zvýšil na 2663, za sobotu jich přibylo 262. To je méně než v pátek, kdy za den přibylo 373 pacientů s nákazou, což by dosud nejvyšší denní přírůstek. Vyléčených zůstává 11 lidí, 11 pacientů s nákazou zemřelo, z toho dva v sobotu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Nouzový stav na úřadech? Doklady totožnosti propadlé po prvním březnu platí dál

Číst článek

Naposledy úřad oznámil dvě oběti koronaviru ve čtvrtek, kdy po krátké hospitalizaci v pražské Všeobecné fakultní nemocnici zemřely dvě ženy z domova důchodců v pražské Michli.

Zatím druhý nejvyšší denní přírůstek počtu nakažených zaznamenalo ministerstvo ve středu, bylo to 291 případů. V posledních dnech ale roste také počet testů na koronavirus. Za pátek jich zdravotníci provedli 5247, tedy asi o 800 více než o den dříve. Údaje o počtech testů za sobotu ministerstvo zatím nezveřejnilo. Celkem už ale bylo provedeno v Česku přes 36 300 testů na koronavirus.

Podle údajů na webu bylo kvůli koronaviru hospitalizováno kolem 230 lidí a 45 jich je ve vážném stavu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v sobotu řekl, že situace v počtu nakažených v Česku není nejpříznivější. Zároveň ale zdůraznil, že se stále více testuje, s čímž je spojen větší záchyt pacientů.

„Nastává kritická fáze epidemie, kdy uvidíme, jak si na tom s tou epidemií stojíme,“ řekl Vojtěch. Situaci bude podle něj možné vyhodnotit až v následujících dnech.

Text pokračuje po online reportáži.

V Itálii je přes 10 000 mrtvých

V Itálii zemřelo po nákaze koronavirem již přes 10 000 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 889 obětí, celkově tak již nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo 10 023 osob. Úřady evidují celkem 92.472 případů nákazy. 

Jedná se o druhý nejvyšší denní počet obětí, v pátek jich bylo v Itálii hlášeno 919. Počet nových případů nákazy dnes vzrostl o 5974 z pátečních 86 498. Jedná se o přibližně stejný přírůstek jako ze čtvrtka na pátek.

Nejhůře zasaženým regionem je Lombardie na severu země, kde se zatím potvrdilo 39 415 případů nákazy a 5944 lidí zemřelo. Počet nových případů zde v sobotu činil 2117, zatímco v pátek jich bylo 2409.

Nejvíc nakažených je v USA

Nejvíc nakažených je momentálně v USA, kde jejich počet přesáhl 100 tisíc. Nejvíc zasaženým americkým státem je New York, kde je evidováno 52 tisíc nakažených a počet obětí vzrostl na nejméně 728. Americký prezident Donald Trump proto zvažuje, že v New Yorku vyhlásí karanténu.

Karanténa v New Yorku by podle prezidenta měla být krátkodobá, měla by trvat asi dva týdny. Guvernér Andrew Cuomo v reakci na Trumpova slova prohlásil, že „s ním o žádné karanténě nemluvil“. „Ani nevím, co by to znamenalo,“ dodal.

Podle Trumpa by mělo jít o „vynutitelnou karanténu“, která omezí cestování, protože Newyorčané jezdí na Floridu a „to nechceme“. Jak prezident dodal, raději by k tomuto kroku nepřistupoval, nicméně „nejspíš to bude potřeba“.

Rekordní počet mrtvých ve Španělsku

Ve Španělsku počet nakažených koronavirem překonal 72 000, za posledních 24 hodin se nákaza potvrdila u 8189 dalších lidí. Informoval o tom dnes deník El País. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, podlehlo dalších 832 pacientů, což je největší přírůstek za 24 hodin od počátku epidemie v zemi. Celkem ve Španělsku zemřelo 5690 lidí.

Tokio městem duchů. Japonsko se připravuje na nouzový stav, podle premiéra se mu země nevyhne

Číst článek

Denní přírůstek obětí je v sobotu opět vyšší než v předchozích dnech. Mezi čtvrtkem a pátkem úřady zaznamenaly 769 pacientů. Vyšší je znovu také počet nových případů, kterých bylo v pátek 7871.

Španělsko z celkového počtu 72 248 nakažených již přes 12 280 lidí prohlásilo za uzdravené. Více než 4500 lidí zůstává v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče.

Premiér Pedro Sánchez oznámil, že všichni pracovníci, kteří nejsou zásadně důležití pro chod země, budou muset zůstat po dva týdny doma, ale s platem, který obvykle dostávají. Neodpracované hodiny ale budou muset později nahradit, dodal podle agentury Reuters. Toto nejnovější z vládní opatření proti šíření infekce by mělo trvat od 30. března do 9. dubna.

sot, tat, per, ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme