V pátek přibylo v Česku 192 případů covidu, méně než před týdnem. Stoupl ale počet hospitalizovaných

V pátek přibylo v Česku 192 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je zhruba o pětinu méně než před týdnem. Incidenční číslo, kterým se stát řídí při určování protiepidemických opatření, se nezměnilo. Zůstává k sobotě stejně jako v pátek na 14 nově potvrzených případech nákazy na každých 100 tisíc obyvatel. V pátek ale stoupl počet lidí hospitalizovaných s covidem-19 z 32 v předchozí pátek na 41.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pátek stoupl počet lidí hospitalizovaných s covidem-19 z 32 v předchozí pátek na 41 | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Denní počty nově nakažených koronavirem začaly zhruba na přelomu června a července stoupat. Odborníci to tehdy dávali do souvislosti s šířením nakažlivější mutace koronaviru delta a větším šířením nákazy mezi mladými, méně proočkovanými lidmi.

‚Trvá to déle, než jsme čekali.’ Sekvenování v Česku brzdí přechod na nový systém i nedostatek vzorků

Číst článek

Nyní už ale posledních šest dní v řadě počty nových případů ve srovnání se stejnými dny předchozího týdne klesají.

V pátek se také snížil podíl potvrzených případů nemoci na počtu testovaných u nejpočetnější kategorie prováděných testů – preventivních a plošných. Klesl z 0,09 procenta za předchozí pátek na 0,06 procenta.

U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stagnoval na 0,2 procenta. Podíl potvrzených případů naopak stoupl u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, a to z 0,87 procenta na 0,97 procenta.

Provedené testy

Počet testů u diagnostické indikace ale tvoří jen minimum z celkového počtu testovaných. Dohromady bylo v pátek provedeno asi 111 tisíc antigenních a 46 tisíc PCR testů. Většinu tvořili preventivně a plošně prováděné testy, kterých bylo zhruba 128 tisíc. Testů u epidemiologické indikace bylo asi 22 tisíc a u diagnostické indikace 5000. Celkový počet testů byl podobný jako před týdnem.

Dále klesalo i tzv. reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. K dnešku se z páteční hodnoty 0,92 snížilo na 0,91. Na hodnotách nižších než jedna, které značí zpomalování šíření nákazy, se drží již šestý den.

Stagnovalo incidenční číslo, tedy počet nově zaznamenaných případů za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Zatímco předtím několik dní v řadě klesalo, dnes zůstalo stejně jako v pátek na 14.

Za celou dobu epidemie covidu-19 od začátku loňského března bylo v Česku potvrzeno celkem 1,67 milionu případů nákazy. Zemřelo 30 357 lidí s covidem-19. V posledních dnech se jen výjimečně objevují úmrtí lidí s covidem-19. Za uplynulých sedm dní byla zaznamenána v Česku tři úmrtí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme