Narůstá počet potvrzených případů koronaviru. V pátek jich bylo o 121 více než před týdnem

V pátek přibylo v České republice 303 potvrzených případů onemocnění covidu-19. Bylo to o 121 případů více než před týdnem. Na 100 tisíc obyvatel připadá v zemi 15 nově potvrzených případů nákazy novým koronavirem za posledních sedm dní. Reprodukční číslo stouplo na 1,24, je nejvyšší od půlky července. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 9:46 4. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pátek přibylo v České republice 303 potvrzených případů onemocnění covidu-19 | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mezitýdenní nárůst počtu nových případů podle dostupných údajů přímo nesouvisí s počtem provedených testů. Podle předběžných dat laboratoře tento pátek vyšetřily na nový koronavirus 92 400 vzorků. O týden dříve jich bylo přes 121 800 vzorků. Číslo za předchozí den se ale může ještě změnit, protože údaje o testech se do statistik dostávají se zpožděním.

Nejméně příznivá je epidemická situace v Karlovarském kraji, kde za poslední týden připadá 29 nově odhalených případů covidu na 100 tisíc obyvatel. Následuje Praha s 26 případy a Jihočeský kraj s 20 případy.

Dle informací na webu jihočeské krajské hygienické stanice se nákaza v posledním týdnu potvrdila především mezi členy rodiny a u účastníků dětských táborů. Hygienici zaznamenali také import nákazy ze zahraničí – z Albánie, Ukrajiny a italské Sardinie.

Podle pátečního vyjádření epidemioložky a mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje Michaely Zajíčkové přibývání případů nemoci v tomto týdnu souvisí s testováním kvůli karanténním opatřením v rodinách, s preventivním testováním ve školách a příjezdy ze zahraničí.

„Několik pozitivně testovaných osob udávalo v anamnéze také účast na MFF v Karlových Varech, epidemickým šetřením se však nepodařilo prokázat souvislost mezi případy,“ řekla Zajíčková.

Karlovarský kraj je bohuzel skokan tydne

28/8

11 pozitivních na 100 tisíc

4/9

29 pozitivních na 100 tisíc

09:22 – 04. 09. 2021

1 16

Naopak nejpříznivější situace je na východě Čech. V Královéhradeckém kraji připadá na poslední týden jen šest nových případů na 100 tisíc obyvatel a v Pardubickém kraji deset.

Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného stouplo z 1,12 na 1,24. Je to nejvyšší hodnota od poloviny července. Nad zlomovou hodnotou jedna se reprodukční číslo drží desátým dnem v řadě.

V nemocnicích bylo v pátek 66 pacientů s prokázaným covidem, z toho 14 v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání stoupl počet hospitalizovaných o šest.

Od začátku epidemie v Česku loni v březnu se novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo 1,68 milionu lidí. Více než 98 procent z nich se uzdravilo, naopak 30 406 lidí s prokázaným covidem zemřelo. Za první tři zářijové dny přibyl do statistik jeden případ úmrtí.

Zdravotníci v pátek aplikovali 21 636 dávek vakcíny proti covidu, zhruba o 12 tisíc méně než o týden dřív. Celkem bylo za dobu očkování podáno 11,54 milionu dávek. Plně naočkovaných je v zemi přes 5,77 milionu lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme