Další omezení pro české turisty. Dánsko a Švýcarsko zařadily Česko na seznam rizikových zemí

Dánsko zařadilo Česko na seznam rizikových zemí kvůli vysokému nárůstu počtu případů koronavirové nákazy. Od pátečních 24.00 našeho času budou do Dánska vpuštěni z Česka jen ti, kdo mají k cestě pádný důvod. Turisté nikoliv. Na seznam rizikových zemí zařadilo nově Českou republiku i Švýcarsko.

Kodaň/Praha (Aktualizováno: 15:48 11. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko je nově ve spojitosti s covid-19 považováno za rizikovou zemi v Dánsku a ve Švýcarsku | Foto: Fabian Bimmer | Zdroj: Reuters

Dánské úřady aktualizují svá doporučení týkající se cestování vždy ve čtvrtek odpoledne. Dánská rozhlasová a televizní stanice DR v pátek uvedla, že Česko bylo přeřazeno ze žluté do oranžové kategorie zemí, které Kodaň nedoporučuje svým občanům navštěvovat, pokud to není nutné. Z Česka budou na dánské území vpuštěni jen ti, kteří svou cestu mohou náležitě zdůvodnit.

Ve čtvrtek přibylo v Česku rekordních 1382 případů. Za půl roku se nakazilo přes 32 tisíc lidí

Číst článek

Za odůvodněné považují dánské úřady cesty za prací, k pracovnímu pohovoru, z důvodu přepravy či dodávky zboží a podobně.

Do Dánska mohou přicestovat i studenti za účelem vysokoškolského a středoškolského studia, či za účelem studijní stáže, uvedl na twitteru Černínský palác.

Vstup je povolen také rodinným příslušníkům s přímou rodinnou vazbou, jako je rodič, dítě či sourozenec, a nesezdaným partnerům osob, které žijí v Dánsku. Za dostatečný důvod se považuje i účast při porodu či na pohřbu.

Počet nakažených i množství testů

Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí mělo Česko v posledních dvou týdnech v průměru 38 nových nákaz denně na 100 tisíc obyvatel, uvedla stanice DR. Dánské úřady řadí mezi rizikové takové země, které mají v průběhu jednoho týdne denní přírůstek infekcí vyšší než 30 na 100 tisíc obyvatel.

Kromě množství nově nakažených berou dánské úřady v úvahu také například míru testování v dané zemi, aby zjistily, jak velké procento testovaných lidí bylo pozitivních. Kromě Česka řadí Kodaň mezi rizikové země rovněž například Francii, Belgii či Španělsko.

Švýcarsko: Test nestačí

Na seznam červených zemí přibyla Česká republika i ve Švýcarsku. Od pondělí, kdy vstoupí opatření v platnost, budou muset lidé po příjezdu z Česka do desetidenní karantény. Informaci švýcarských zdravotnických úřadů potvrdila zástupkyně velvyslankyně ČR v Bernu Irena Valentová.

Podle Valentové se povinná desetidenní karanténa nebude vztahovat na tranzit Švýcarskem do čtyřiadvaceti hodin, ani přestupy na navazující lety na letištních terminálech.

Švýcarský zdravotní úřad (BAG) na svých stránkách upozorňuje, že povinnou karanténu nelze nahradit negativním testem na koronavirus. „Negativní test povinnost karantény neruší, ani nezkracuje délku karantény. Negativní test totiž nevylučuje nákazu novým koronavirem,“ uvádí úřad.

‚Nejezděte do rizikových oblastí‘

Na aktualizovaném seznamu rizikových zemí platném od pondělí se kromě Česka objevily také Britské Panenské ostrovy, devět francouzských regionů včetně Paříže a rakouské hlavní město Vídeň. Nově přibyly také Kanárské ostrovy, a na karanténním seznamu tak od pondělí bude opět celé Španělsko.

Švýcarsko otevřelo železniční tunel dlouhý přes 15 kilometrů. ‚Projekt století‘ má šetřit planetu

Číst článek

„Pokud je to jen trochu možné, nejezděte do rizikových oblastí. Teď to není dobrý nápad,“ vyzval na tiskové konferenci Švýcary ministr zdravotnictví Alain Berset.

Zároveň vysvětlil, že se vláda rozhodla přistupovat ke karanténnímu seznamu detailněji, a v případě sousedních zemí tak na něj bude přidávat jen postižené regiony, nikoli celé země. Nadále chce mít také výjimky pro přeshraniční pracovníky.

Švýcarsko se potýká s trvalým růstem počtu případů koronaviru od počátku července. V pátek BAG ohlásil 528 nových případů, což je nejvíce od první poloviny dubna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme